Senato onayladı: ABD'nin ilk siyah Savunma Bakanı Austin görevine başladı

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden'ın aday gösterdiği emekli Orgeneral Lloyd Austin'in yeni savunma bakanı olmasına onay verdi. ABD'nin yeni Savunma Bakanı Austin, ilk uluslararası telefon görüşmesini NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı.

Senato onayladı: ABD'nin ilk siyah Savunma Bakanı Austin görevine başladı

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın savunma bakanlığına aday gösterdiği emekli Orgeneral Lloyd Austin'e onay verdi. Senato'da yapılan oylamada, 93 senatör Austin'in savunma bakanı olması için 'evet' oyu verirken, iki senatör 'hayır' oyu kullandı. Austin, ABD'nin ilk siyah savunma bakanı olarak tarihe geçti ve yemin ederek görevine başladı. 

Savunma Bakanı Austin, göreve başlamasından sonra ilk uluslararası telefon görüşmesini NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile yaptı. Pentagon'dan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, görüşmede Austin'in NATO'nun ABD için önemli olduğuna vurgu yaptığı ifade edildi. Açıklamada, "İki yetkili, ortak değerlerimizi, NATO'nun caydırıcılığı ve savunma yapısı dahil mevcut güvenlik ortamını ve Afganistan ile Irak'taki misyonları ele aldılar" denildi. 

Stoltenberg ile Austin'in aynı zamanda gelecek NATO Savunma Bakanları toplantısına ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtilen açıklamada, "Bakan, Stoltenberg ile yakın çalışma ilişkilerini geliştirmek istediğini ifade etti ve iki yetkili önümüzdeki aylarda yeniden birbirine danışma sözü verdi" ifadelerine yer verildi.

ESKİ CENTCOM KOMUTANI

Ordudan 2016 yılında emekli olan Austin, Ortadoğu'yu çok yakından tanıyan bir isim. Austin, 2010-11 yıllarında Biden'ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemde Irak'taki ABD güçlerinin komutanlığını yürüttü. Bu dönemde, ABD'nin Irak'taki muharip askerlerin geri çekilmesi ve Irak ordusuna danışmanlık, yardım ve eğitim sağlamaya başlamasını öngören yeni döneme geçiş faaliyetlerini yürüttü.

Eski başkan Barack Obama tarafından 2013 yılında ABD'nin Ortadoğu'daki tüm askeri faaliyetlerinden sorumlu olan Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) başına atandı. Bu göreve getirilen ilk siyah ABD'li asker oldu. Austin'in CENTCOM komutanlığı dönemine Suriye'deki savaş ve Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadele damgasını vurdu.

KOBANİ KUŞATMASINDA KÜRTLERE YARDIMDA ROL OYNADI

Austin, ilk etapta ABD'nin Suriye'deki silahlı muhaliflere destek ve eğitim vermesini öngören 500 milyon dolarlık 'eğit-donat programını', daha sonra da IŞİD'le mücadele eden Kürt gruplara destek verilmesi süreçlerini yönetti. Austin, Ekim 2014'te IŞİD'in Suriye'deki Kürt grupların kontrolü altındaki Kobani'ye yönelik saldırılarını püskürtmek için ABD önderliğindeki uluslararası koalisyonun hava operasyonları düzenlemesinde önemli rol oynadı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER