Times: Türkiye İdlib'e girecek

Suriye'de kurulması planlanan 'çatışmasızlık bölgeleri' Batı basınının gündeminde. Times'a konuşan bir kaynak, bu planın Suriye'yi böleceğini, Türkiye'nin İdlib'i işgal edeceğini öne sürdü.

Times: Türkiye İdlib'e girecek
İngiliz gazetesi Times, Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye’de kurmayı planladığı ‘çatışmasızlık bölgeleri’nin ‘Suriye’yi böleceğini’ öne sürdü. Haberde, Türkiye’nin İdlib vilayetini işgal edeceği ve buradaki El Kaide’yi püskürteceği öne sürüldü.


Gazetenin Ortadoğu muhabiri Richard Spencer’in imzasını taşıyan haberin başlığı da, ‘Erdoğan ve Putin, güvenli bölgeler ile Suriye’yi bölecek‘. Times’a konuşan iki kaynak, varılan anlaşma sonrası Türk askerlerinin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde güvenliği sağlamak ve El Kaide bağlantılı grupları bölgeden uzak tutmak için Suriye’nin kuzeybatısına ilerleyebileceklerini öne sürdü.

‘Sivil muhalefetin lider kanadına yakın’ diye tanıtılan kaynak, “Asıl önemli olan Türkiye’nin de girişimde yer alması. Türkiye İdlib’i işgal edecek, orada güvenli bir bölge oluşturacak ve El Kaide’yi püskürtecek” dedi. Haberde, ‘Türk askerlerinin El Kaide bağlantılı Tahrir el Şam’ı İdlib vilayetinden uzaklaştırmasının beklendiği’ vurgulanıyor.

Times şu ifadeleri kullandı: “Bu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için büyük bir risk. Ancak anlaşma, geçici bir çözümün garantörü dış güçlerin ilk kez bir hedefi gerçekleştirmek uğruna risk alacakları anlamına gelecek.” (Kaynak: BBC Tükçe)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2017, 18:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER