Toner: Türkiye'deki demokrasinin kalitesinden kaygılıyız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye'deki demokrasinin kalitesinden kaygılı olduklarını söyleyerek referanduma dair açıklamalar yaptı.

Toner: Türkiye'deki demokrasinin kalitesinden kaygılıyız
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Mark Toner, Türkiye'de demokrasinin kalitesine ilişkin kaygıları bulunduğunu ifade etti.


Mark Toner, Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Birleşmiş Milletler uzmanlarının, OHAL koşulları altında Pazar günü yapılacak referandumun güçler birliğini ortadan kaldıracağına yönelik raporu ile ilgili soruya verdiği yanıtta, "Bu konuyu çok yakından izliyoruz, geçen gün de söylediğim gibi Türkiye'de demokrasinin kalitesi hakkında endişelerimiz var." ifadelerini kullandı. Ortağı ve müttefiki olduğu hükümet ile bunu düzenli olarak görüştüklerini belirten Toner "Çünkü güçlü bir ortaklığımız var ve bu konuları tartışabiliyoruz. Referandum sürecinde söz konusu raporu da yakından inceliyoruz. Referandumun da Türkiye'de demokrasiyi güçlendirecek bir şekilde olmasını umuyoruz" dedi.

Toner, OHAL koşullarında ve bazı partilere kampanya için kısıtlı olanaklar tanınan bir ortamda referanduma gidiliyor olmasının anımsatılması üzerine, "Oylama sürecinde hiçbir şekilde kısıtlama olmasını görmek istemiyoruz. Bütün taraflar barışçıl bir biçimde görüşlerini açıklayabilmeli. Gelişmeleri çok yakından izliyoruz" diye konuştu.

Toner, "HDP liderleri hapisteler ve kampanya yapamıyorlar. ABD'ye göre bu hakça bir referandum mu?" sorusuna verdiği yanıtta da "Orada oylama sürecini izleyen gözlemciler var. Referandumu gözden geçirmelerini ve incelemelerini bekleyeceğiz. Hakça ve özgürce bir referandum olup olmadığını değerlendirecekler. Durumu çok yakından izliyoruz" dedi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2017, 16:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER