Trump: Esad'ı öldürmek istedim, Mattis vazgeçirdi

ABD Başkanı Trump, Suriye Devlet Başkanı Esad'in öldürülmesi için suikast emri vermek istediğini ancak eski savunma bakanı James Mattis'in bu fikre karşı çıktığını söyledi. Trump, Esad için "Onu öldürmeyi tercih ederdim" ifadelerini kullandı.

Trump: Esad'ı öldürmek istedim, Mattis vazgeçirdi

ABD Başkanı Donald Trump, 2017 yılında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın öldürülmesini istediğini ilk kez teyit etti. Fox News televizyonunda yayınlanan Fox&Friends programına katılan Trump, eski savunma bakanı James Mattis’in Esad’a suikast fikrine karşı çıktığını söyledi. Trump, “Onu öldürmeyi tercih ederdim” ifadelerini kullandı.

Esad’a atıfta bulunarak “Onu öldürmeyi tercih ederdim” diyen Trump, “Mattis bunu yapmak istemedi. Mattis gereğinden fazla değer verilen bir komutandı, ben de onun gitmesine izin verdim” şeklinde konuştu.

‘ONU ORTADAN KALDIRABİLİRDİM’

‘Esad’a suikast düzenlenmemiş olduğu için pişmanlık duymadığını’ söyleyen Trump ‘ama saldırının gerçekleşmiş olması durumuyla da ‘baş edebileceğini’ ifade etti. Trump, “Kuşkusuz onun iyi bir insan olduğunu düşünmedim, isteseydim onu ortadan kaldırabilirdim ama Mattis buna karşıydı. Mattis zaten birçok şeye karşıydı” ifadelerini kullandı.

KENDİ KENDİNİ YALANLADI

Trump bu sözleri ile Esad’a yönelik suikast planları olmadığı yönündeki ifadelerini yalanlamış oldu. 2018 yılında Washington Post gazetesinde çalışan Bob Woodward’ın yazdığı “Korku: Beyaz Saray’da Trump” (Fear: Trump in the White House) adlı kitapta Nisan 2017’de Suriye’nin Han Şeyhun kasabasına yönelik kimyasal silah saldırısının ardından Trump’ın Esad’ın öldürülmesini istediği iddia edilmişti. Bu iddiaları kesinlikle reddeden Trump, suikast planlarının ‘hiç konuşulmadığını’ söylemişti.

Trump ayrıca, eski savunma bakanı Mattis’in 2018’deki istifasının ardından da ABD’nin saldırıları ile IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi ile İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürüldüğünü söyledi. Trump, “Süleymani’yi öldürdüm. El Bağdadi’yi öldürdüm. Bunlar iki büyük teröristti” dedi. (Kaynak: DW Türkçe)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER