Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: 'Sokağa çıkma yasağı düşünmüyoruz'

Koca: Sokağa çıkma yasağı düşünmüyoruz Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgının dünyada ihmal edildiğini belirterek "Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz. Ancak bilimsel gelişmeler salgının sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler umut veren bilgilerdir" dedi. Koca, sokağa çıkma yasağı şeklinde bir tedbir düşünülmediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı: 'Sokağa çıkma yasağı düşünmüyoruz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca, salgının son haftalarda artış göstermesine rağmen sokağa çıkma yasağı türü bir önlem düşünülmediğini söyledi.

Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– Ağır hasta sayımız 1300’ün üzerinde. Salgın dünyada ihmal edildi.

– Korona virüsü sonu yaklaşan bir salgındır.

– Bugün, biz ve dünya virüsün saldırısı karşısında baştakinden daha zor bir dönemdeyiz.

– Pozitif tanı konmuş her hasta gereken sağlık hizmetini muntazam şekilde aldı.

– İlk döneme kıyasla sağlık çalışanlarımızın yükü 4-5 kat artmış durumda.

– Özellikle 2 aydır bulaşma hızlanmış durumda.

– HES uygulamasının indirilmediği cep telefonu kalmamalı.

– (HES kodu) Bugüne kadar izolasyonda olması gerektiği halde dışarı çıkmaya teşebbüs eden yaklaşık 140 bin kişi bu sistemle engellenmiştir.

– (Covid-19) Virüsün iz sürücüleri olan filyasyon ekiplerimizin sayısı 6 binden 11 bin 238’e çıkmıştır.

– Her gün ortalama 100 bin test yapılıyor. Artan yeni hasta ve ağır hasta sayısı bugüne kadar kimsenin tedavi almasına mani olmamıştır.

– Çok sayıda insanımız tedbir almayarak her gün kendini virüse maruz bırakmaktadır, özellikle iki aydır bulaşma hızlanmış durumda.

– Sorumsuzluk göstererek toplumda risk oluşturan kişilere karşı bir diğer önlem akıllı bileklik uygulamaları olacaktır.

– 140 bin kişi izolasyondan kaçmak istedi

– Grip vakaları salgın açısından çok sakıncalı. Bildiğiniz gibi korona virüsü ve grip aynı şekilde bulaşmaktadır. Tedbirlere uymazsak hastalık tıpkı grip gibi yayılabilir.

– Bilimsel gelişmeler salgının sonunun yakın olduğuna işaret etmektedir. Aşı konusunda dünya kamuoyuna yansıyan bilgiler umut veren bilgilerdir. Bilim dünyası yılın sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikirdir diyebiliriz. İnsan aklı korona virüsü karşısındaki galibiyetini yakın zamanda ilan edebilecek.

– Sağlık Bakanlığının izniyle Çin Sinovac aşısının Türkiye’deki ilk uygulamasına Hacettepe Üniversitesinde 3 gönüllü sağlık çalışanında başlandı.

– (Aşı çalışmaları) Bilim dünyası yıl sonuna kadar sonuç alınacağı konusunda hemfikir.

– Türkiye olarak kendi aşı çalışmamızı sürdürürken en erken uygulama için de tedarik teşebbüslerimizi başlattık.

– Yatak doluluk oranı yüzde 51.6, yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 66.3, ventilatör doluluk oranımız ise yüzde 33.6.

– İstanbul’un son hafta artış trendinin azaldığını ama önümüzdeki haftaların son derece önemli olduğunu söylemek istiyorum.

– Sokağa çıkma yasağı gibi bir yasak söz konusu değil. Bilim Kurulu’nun şu an öyle bir önerisi bulunmuyor.

1771 KİŞİYE TANI KONULDU, 63 KİŞİ VEFAT ETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgına ilişkin son verileri de paylaştı. Buna göre Türkiye’de son 24 saatte 112 bin 645 Covid-19 testi yapıldı, 1771 kişiye hastalık tanısı konuldu, 63 kişi Covid-19 nedeniyle vefat etti, 1351 ağır hasta sayısı oldu. Toplam hasta sayısı 296.391’e, can kaybı 7249’a yükseldi.

Son 24 saatte 1342 kişinin Covid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 262 bin 602 oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER