'Zarrab savcısı' neden görevden alındığını anlattı

İranlı işadamı Reza Zarrab'ı tutuklayan eski başsavcı Preet Bharara, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini neden görevden aldığını açıkladı. Bharara Trump'ın kendisine telefon ederek yargıya müdahale etmeye çalıştığını söyledi.

'Zarrab savcısı' neden görevden alındığını anlattı
Türkiye’de İranlı işadamı Reza Zarrab’ı tutuklayan savcı olarak bilinen eski New York Güney Bölgesi başsavcısı Preet Bharara, ABD Başkanı Donald Trump tarafından görevden alınmasının ayrıntılarını açıkladı. Bharara, Trump’ın kendisine iki defa telefon ettiğini, bunu yargıya müdahale olarak gördüğü için üçüncü aramaya yanıt vermediğini ve bu nedenle görevden alındığını söyledi.


ABC News kanalının This Week isimli programına katılan eski başsavcı, Trump’ın telefonlarının yürütme ile bağımsız yargı arasındaki sınırları ihlal ettiğini belirtti. Bharara, 2016 sonlarında tanıştığı Trump’ın kendisiyle ‘bir çeşit ilişki kurmaya çalıştığını’ ve başkan seçilmesinden sonra böyle bir ilişkiyi ‘uygunsuz’ bulduğu için üçüncü telefonu reddettiğini söyledi. Eski savcı, Trump’ın kendisini bu redden sonra görevden aldığını da savundu.

‘BAŞKAN OBAMA TARAFINDAN BİR KEZ BİLE ARANMADIM’

Bharara, kendisini başssavcılığa atayan eski başkan Barack Obama’yla bir kez bile telefonda görüşmediğini de açıkladı. Bharara, “Başkan Obama yedi yılda beni tek bir defa aramadı. Bir ABD başkanının beni tek bir defa aramamasını beklerim çünkü bir mesafe olmalı” dedi.

Trump’ın, Rusya’nın seçimlere olası müdahalesi hakkındaki soruşturması nedeniyle görevden aldığı eski FBI başkanı James Comey de, başkanın kendisinden ‘sadakat’ beklediğini söyleyerek soruşturmaya müdahil olmaya çalıştığını savunmuştu.

BHARARA KİMDİR?

Eski federal başsavcı Bharara, Türkiye’deki 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonlarının kilit ismi olan Zarrab’ı ABD’de tutuklayan savcı olarak tanınıyor. Bharara, Türkiye’de tutuklandıktan 40 gün sonra tahliye edilen Zarrab’ı, ‘İran’a yönelik uluslararası  yaptırımları baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı yapmak ve karapara aklamak’la suçluyordu. 

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2017, 13:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER