Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin açlık grevi 14. gününde

Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin haklarında çeşitli gerekçelerle açılan soruşturmalar ve bu soruşturmalar sonucunda verilen disiplin cezalarına karşı başlattıkları açlık grevi 14.gününde.

Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin açlık grevi 14. gününde

Bingöl Üniversitesi öğrencileri, üniversitedeki baskıların sona ermesi, uyarı, kınama ve uzaklaştırma cezalarının çekilmesi için Eğitim-Sen Bingöl Şubesi’nde başlattıkları açlık grevi 14. gününde.

Bianet’e konuşan Bingöl Baro Başkanı Abdullah Alakuş 6 Mart Cuma Günü Rektör Gıyasettin Baydaş ile gerçekleştirdikleri görüşmenin olumlu olduğunu, bu hafta içinde geri dönüş beklediklerini söyledi.

Alakuş:

“Uzun süredir bekleyen randevu talebimize Cuma günü yanıt aldık. Rektör, ellerindeki kamera kayıtlarına ve diğer verilere bakarak disiplin cezalarını gözden geçireceklerini, kontroller sonucu bir yanlışlık varsa düzelteceklerini söyledi.

“Bu hafta içinde rektörün disiplin cezalarıyla ilgili geri dönüş yapacağını düşünüyoruz. Olumlu geri dönüş olmazsa cezaların kaldırılması için idare mahkemesine başvuracağız.

“Diğer taleplerle ilgili de daha dikkatli olacaklarını söylediler. Suçüstü hal olduğunda polisin üniversiteye girmesi rektörün elinde değil. Onun harici durumlarda rektör talebiyle girebiliyor.

“Özel güvenlik görevlileriyle ilgili öğrencilerin şikayetlerini de ilettik. Gözden geçireceklerini söylediler.”

Ne olmuştu?

Bingöl Üniversitesi öğrencileri 24 Şubat 2015 tarihinde açlık grevi eylemine başlamıştı.

imc tv’ye konuşan Bingöl Üniversitesi öğrencileri talepleri kabul edilene kadar açlık grevi eylemlerine devam edeceklerini söyledi.

48 akademisyen yaptıkları yazılı açıklamayla Bingöl Üniversitesi öğrencilerine destek vermişti.

DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Bingöl Üniversitesi öğrencileri tarafından başlatılan açlık grevi ile ilgili görüşmek istedikleri Bingöl Üniversitesi Rektörü’nün görüşmeyi kabul etmediğini, ancak YÖK Başkanının görüşme tekliflerini kabul ettiğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2015, 22:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER