EBA için çadır kuran öğrencilere uydu internet kuruldu

Tokat’ın Zile İlçesine bağlı 3 köyde traktörle dağa çıkıp çakır kurarak EBA’ya bağlanan öğrenciler için uydu internet kuruldu. Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın öğrencilere tablet de dağıttı.

EBA için çadır kuran öğrencilere uydu internet kuruldu

Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Ali Hoca, Karşıpınar ve Yaylakent köyünde internet ve telefon hattı olmadığından her gün traktörle dağa çıkıp çadır kuran öğrenciler için köylere uydu interneti getirildi. Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, öğrencilerin EBA eğitimi alabilmesi için uydu internet kurulumu gerçekleştirirken öğrencilere tablet de dağıttı.

Sargın, “Öğrencilerimizin durumunu öğrenince duyarsız kalamazdık. Hemen uydu internet kurulması talimatını verdim. Pandemi döneminde zor bir süreçten geçiyoruz. Çocuklarımızın eğitimi kesinlikle aksamamalı, çünkü her biri bizim geleceğimiz” diye konuştu.

Tokat’ın Zile ilçesine 39 kilometre uzaklıkta bulunan Ali Hoca köyünde 135 hane, 400 nüfus ve 18 öğrenci bulunuyor. Köy merkezinde internet olmadığı gibi telefon hatları da çekmiyor. Öğrenciler EBA sisteminden derslerini takip edebilmek için internetin çektiği, köy merkezinden 3 kilometre uzaklıkta bulunan dağ tepesine gidiyordu. Yine ilçeye 49 kilometre uzaklıkta 130 haneli, 350 nüfuslu Karşıpınar köyünde ise 15 öğrenci yaşıyor. Köylüler çocukları eğitim alabilsin diye köyün tepesinde bulunan alana çadır kurmuşlardı. Çocuklar zorlu tepeye kış şartlarında tırmanarak interneti kullanıyorlardı. Yaylakent Köyü ise ilçeye 36 kilometre uzaklıkta ve internet çekmiyordu. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER