'Torunum için yürüyorum'

CHP'nin başlattığı 'Adalet Yürüyüşü' beşinci gününe girdi. Yürüyüşte partililerin yanında 'torunum için, komşum için, bir arada yaşamak için' katılıyorum diyenler de var.

'Torunum için yürüyorum'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü” partililerin yanı sıra toplumun farklı birçok kesimini de buluşturan bir etkinliğe dönüştü. Yürüyüşçülerin içinde partililer de var, “ben sade vatandaşım” diyen adalet arayışçıları da. Kızıyla birlikte yürüyüşe katılan baba, “komşum için de yürüyorum” derken bir emekli göz doktoru kadın torunlarına hesap vermek için yürüdüğünü söylüyor.

TORUNLARINA HESAP VERMEK İÇİN YÜRÜYOR

Sabriye Demircan, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “adalet yürüyüşü” açıklamasını dinledikten sonra “Ben bu yürüyüşe katılacağım” diye yola çıkanlardan. 4 günü geride bırakan Demircan emekli göz doktoru. Elindeki “Adalet” yazılı döviz için “yürüyüşteki en değerli döviz” diyor. Çünkü dövizin arkasında bu yürüyüşe katılarak tarihi bir adım atan onlarca kişinin adı ve imzası var. Partili olmadığının altını çizen Demircan, “Neden yürüyüşe katıldığı” sorusuna “Çünkü ülkemde huzur istiyorum. Endişe korku taşımadan yaşamak istiyorum. Adalet istiyorum. Eğer bunun için bir şey yapmazsam torunlarıma nasıl hesap verebilirim, yüzlerine bakabilirim” diyor. Ayak parmaklarında kanama başladığını söyleyen Demircan’ın hedefi her şeye rağmen İstanbul’a ulaşmak.

Sabriye Demircan

Sabriye Demircan

 

‘BİZ VE ONLAR DEĞİL BÜTÜN OLAN BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORUM’

Emrah Eroğlu’nun da CHP ile organik bir ilişkisi yok. Oy ve Ötesi çalışması içinde yer aldığını anlatan Eroğlu, “Ben en çok onlar ve biz ayrımına karşıyım. Ben böyle bir ülkede yaşamak istemiyorum. En son biz halk, onlar millet olarak ayrıldı. Biz yok, onlar yok, ben, bütün olan bir ülkede yaşamak istiyorum. Herkes için adalet istiyorum” dedi.

‘ERDOĞAN ADALETİ DEĞİL EVRENSEL ADALET’

Ankara’dan yürüyüşe katılan Özer Topçu 56 yaşında. Elindeki dövizde bir düz bir ters adalet yazısı var. Ters ve içi boş çizgilerle yazılan adalet için “Bu Recep Tayyip Erdoğan adaleti” diğer düz ve kalın harflerle yazılan adalet için “bu evrensel adalet” diyor. Türkiye’de yaşayan herkesin bu baskılar karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyleyen Topçu, “Ben duyarlı bir vatandaş olarak bu çabaların her zaman bir yerinde olacağım” değerlendirmesini yapıyor.

Özer Topçu

Özer Topçu

 

‘TİŞÖRTTE 17 DİLDE ADALET YAZISI’

Yürüyüşe katılan partililerden Ayhan Yılmaz, 17 ayrı dilde “adalet” yazan tişörtüyle dikkat çekiyor. ‘Eğer özgür yaşamak istiyorsak herkes burada olmalı’ diyen Yılmaz şöyle devam ediyor: “Bu yürüyüşün öncülüğünü Kemal Kılıçdaroğlu yapıyor ama 80 milyonun birlikte yaşaması için, içtiğimiz su, yediğimiz yemek kadar adalete de ihtiyacımız var. Adaleti 80 milyon için istiyoruz.”

adalet-yuruyusu-tisort

‘ÇOCUĞUM İÇİN KOMŞUM İÇİN YÜRÜYORUM’

Turan Kızıldağ ise 8’inci sınıf öğrencisi kızı ile yürüyüşe katıldı. Özel bir şirkette çalışan Kızıldağ kızıyla birlikte 2 gün yürümeyi hedefliyor. “Sade bir vatandaş olarak adaletin hiç olmadığını düşünmüyorum” diyen Kızıldağ, geleceğe dair kendisi, çocuğu, komşusu için kaygılı olduğu için, bu ülkede kendisini güvende hissetmediği için yürüdüğünü söylüyor.

Yürüyüşe destek olanlar için de renkli görüntüler de vardı. Ankara’dan Kocaeli’ye doğum için giden 9 aylık hamile kadın otobandan çıkıp ziyaret için geldiğini anlattı.

adalet-yuruyusu-turan-kizildag

Akademisyen Yeşim Yalın da yürüyüşe motorsiklet üzerinde eşlik ediyor. Akademisyen olduğunu söylediğinde ‘ihraç mı?’ sorumuza ‘değil’  yanıtı veriyor ama o da her an ihraçlar yüzyüze kalınabileceğini söylüyor. Yalın’ın ” Neden buradasınız” sorusuna yanıtı net: Ben de adalet arıyorum! Herkesin bu eksikliği hissettiğini söyleyen Yalın, gelecekle ilgili korkuların ortadan kalkmasını istiyor. Bir de gelecek kuşaklara dair sorumlulukla “adalet” diyor. / Duvar

akademisyen

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2017, 12:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER