Asgari ücrette rakam belirlendi iddiası

Asgari ücrette rakamın netleştiği, Çalışma Bakanı'nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sonucu açıklama yapılacağı belirtildi.

Asgari ücrette rakam belirlendi iddiası

Ankara'da asgari ücrette 3900 lira rakamının telaffuz edildiği, yüzde 14'lük SGK primi kesintisinin yüzde 9'a çekilmesiyle bu rakamın yaklaşık 4100 lira olacağı konuşuluyor. Asgari ücret ile ilgili kulis bilgilerini aktaran NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen, "İşçi ve işverenin mutabık kaldığı bazı konular var. 1 Aralık'ta komisyon, tespit çalışmalarına başlamıştı. Bazı hesaplamalar halen devam ettiği için karar toplantısı için bir resmi çağrı gelmedi. Beklenti bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Bakan Bilgin ile görüşmesi yönünde" dedi.

İŞVEREN TARAFI DESTEĞİN SÜRMESİNİ İSTİYOR

Ergen, şöyle devam etti: "Yaklaşık 3 bin 900 liralık işçi ve işverenin mutabık kaldığı bir asgari ücret rakamı söz konusu. Ancak işveren tarafının, son 6 yıldır devam eden asgari ücret desteğinin 2022'de de sürmesi yönünde bir talebi var. Bu talep karşılık bulursa asgari ücret 4 bin liranın üstüne çıkacak. Ancak teşvik kısmının ve vergi dilimi ile ilgili uygulamanın Hazine'ye maliyeti var. Bunların değerlendirildiği bir süreç var. "

Ergen, son olarak şunları söyledi: "Süreç devam ediyor. Karar toplantısı bu çalışmalar nedeniyle uzamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Ankara'da olduğu bugün yoğun bir temas trafiğiyle artık nihai noktaya geleceği yönünde beklentiler var."

TÜRK-İŞ, TÜİK'İN İLAN ETTİĞİ ENFLASYONU YETERSİZ BULUYOR

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını 1 Aralık’ta gerçekleştirdi. Bugün yapılması planlanan 4’üncü ve son toplantıda 2022 asgari ücretinin belirlenmesi bekleniyor. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin enflasyon üzerinde artırılacağını aktarsa da işçi tarafı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı yüzde 21’lik enflasyonu gerçekçi bulunmuyor. Türk-İş 4 bin liranın kırmızı çizgi olduğunu belirtiyor. Komisyonda temsiliyet hakkı tanınmayan DİSK ise asgari ücretin net 5 bin 200 lira olmasını talep ediyor. 

2022 yılının asgari ücreti için 4. toplantının tarihi belirlenmedi. Komisyonun bu hafta içinde son toplantısını yaparak kararını açıklaması bekleniyor. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER