Bakan Bilgin: En düşük emekli maaşı bugünkü şartlarda yetersiz

Bakan Bilgin ile Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün bir görüşme gerçekleştirdi. Bilgin, "En düşük emekli maaşının bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını düşünüyorum" dedi.

Bakan Bilgin: En düşük emekli maaşı bugünkü şartlarda yetersiz

Ramazan ve Kurban bayramlarında verilen emekli ikramiyelerinin miktarının belirlenmesi amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, bugün bir görüşme gerçekleştirdi.

Bakan Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyelerini yükseltecek alternatif modeller üzerine çalıştıklarını söyledi.

'EN YÜKSEK EMEKLİ MAAŞINI YÜKSELTECEK ALTERNATİF MODELLERİMİZ VAR'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, en düşük emekli aylığı ve bayram ikramiyesiyle ilgili çalışmanın EYT düzenlemesi kapsamında emekli olanları da kapsayacağını bildirdi.

Bilgin'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle oldu: "Biz çalışanlarımızı koruyoruz. Toplu sözleşme müessesemiz bu konuda önemli bir mekanizmadır. İşçiler için mevzuatta böyle bir düzenleme yok, sosyal devlet sorumluluğuyla bunu yerine getirmek zorundayız. 5 bin 500 liraya yükselttiğimiz en düşük Emekli aylığı bugünkü şartlarda yetersiz kaldığını başkan vurgu yaptı. Ben de aynı fikirdeyim. Bununla ilgili alternatif çalışmaları yaptık. Bir aydan bir süre önce bunları açıklayacaktım ama bugün belirtiyorum. Alternatif çalışmalarla en düşük emekli maaşını yükseltecek alternatif modellerimiz var. Bunun yanında emeklilerin aldığı bayram ikramiyeleri var. Bunları değerlendiren çalışmalarımız var. Emeklilere rahat nefes aldıracak bir düzenlemeyi ayrıntılı şekilde çalıştım. Bunu deprem bir müddet etkisiyle ertelenmiş oldu ama bu hafta içinde en geç önümüzdeki hafta bunu cumhurbaşkanımıza arz edeceğim. Önerilerimizin de cumhurbaşkanımız tarafından olumlu değerlendirileceğini ümit ediyorum. Bu çalışma bütün emeklilerin hayatında ciddi bir rahatlama sağlayacaktır.

Sınırlı bir bölgeyle ilgili asgari ücret çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım.

5 binden başlayıp 9 bine güne kadar prim ödeyenler var. 9 bin ile 7 bin 200 prim ödeme günü var. Bizim kamuoyuna söylediğimiz şey çok açıktır. Emeklilikte yaşa takılan ne demek, kanun geri işlemiştir. Bu mağduriyet meydana getirmiştir. Hukuk kuralı geri işlemez. Bunu ortadan kaldırdım.

Emeklilere saygı duyalım, emeklilerle ilgili reform şeklinde düzenleme yapmayı konuşuyoruz."

ERGÜN 5500 LİRAYA YÜKSELTİLMESİNİ İSTEDİ

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Ergün, önceki gün yaptığı açıklamada, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1.100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istemişti. 

Bu yıl Ramazan Bayramı, 21-23 Nisan arasında olacak. Emekli bayram ikramiyesi ödemelerinin bir hafta öncesinden hesaplara yatması bekleniyor. Mart ayında emeklilik başvurusunu yapan EYT'lilerin maaşları 1 Nisan'dan geçerli olarak bağlanacak. Yani emekli bayram ikramiyesi almaya hak kazanacaklar. Ancak maaş bağlanması demek o tarihten itibaren hak kazanacak anlamı taşıyor. Emeklilik işlemleri ne zaman biterse EYT'liler maaşlarını ve ikramiyelerini hesaplarında görecek.

Örneğin emeklilik işlemleri tamam olan SSK'li EYT'liler 17-26 Nisan arasında Bağ-Kur'lular ise 25-28 Nisan arasında ödeme alacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER