Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 artışla, 5 bin 500 TL olduğunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde yeni asgari ücreti açıkladı.

Cumhurbaşkanı, "Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacak" dedi.

Açıklamayı yapmak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte kameralar karşısına geçti.

Erdoğan, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olacak asgari ücrete ilişkin basın toplantısında şunları söyledi:

"Türkiye bir süredir maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği programını uygulamaktadır. Önce salgının ardından savaşın bozduğu küresel ekonomik dengeler nedeniyle yeni bir durumla karşı karşıya geldik. En olumsuz sonuçları kurdaki ve enflasyondaki yükseliş olarak yaşadık. Enflasyon tüm dünyanın sorunudur. Ülkemizde enflasyon rakamları elbette farklı tezahür etmektedir. Dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken asıl dikkatimizi ve önceliğimizi kendi vatandaşlarımızın çözümüne verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programdaki önceliğimiz insanlarımızın işlerinin, aşlarının, umutlarının korunması olmuştur. Bunu büyüme esasına dayalı ekonomi programına göre yapıyoruz. Küresel üretim ve tedarik zincirlerinin çöktüğü dönemde Türkiye kendi ihtiyacını karşılayan bir ülke olarak öne çıkmıştır. Ülkemizi bugünlerde pozitif yönde ayrıştırmayı başardık. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın gerilemesine müsaade etmedik.

Yılbaşında ciddi artışlar yapmıştık. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çabalarıyla emeklilerimizin maaşlarında tarihi artışı gerçekleştirdik. Asgari ücrette devlet olarak fedakarlıkta bulunarak tüm maaşların asgari ücret kadar olan kısımlarından vazgeçtik. Bu artışların bir süre sonra yetersiz kaldığını tespit ettik. Arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıkları yapmasını istedik. Kamu çalışanları ve emeklilerimizin maaşlarına yüzde 40'ın üzerinde bir artış yapılacak. Asgari ücretlerin de kayıplarını telafi etmeleri gerektiğini gördük. Komisyon toplantıya çağırıldı. Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 oranında ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5 bin 500 lira olacak. İşçi başına devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir.

Bu bir ara artıştır. Asıl asgari ücret tespitini yılbaşında yeniden gerçekleştireceğiz. Asgari ücret kadarki gelirin vergi dışı kalması uygulamasıyla kamu çalışanlarına ve emeklilere bu artış ortalama 300 lira olarak yansıyacaktır."

ERDOĞAN ZAM ORANINI ÖNCE YÜZDE 25 AÇIKLADI

Erdoğan, açıklamasında temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 25 zam yapıldığını ve yeni asgari ücretin 5 bin 500 TL olacağını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in uyarısıyla, kabine toplantısında konuşulan oranlar nedeniyle sehven yüzde 25 dediğini zam oranının yüzde 30 olduğunu açıkladı.  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER