Ekonomistlerden 'faiz' yorumu: Yandı gülüm keten helva

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 18'den 16'ya indirmesi ve dolar kurunun tarihi zirveyi görmesini ekonomistler yorumladı. İlk tepkiler "Yandı gülüm keten helva", "Geçmiş olsun" oldu.

Ekonomistlerden 'faiz' yorumu: Yandı gülüm keten helva

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indirimi kararı sonrası dolar 9,49'a fırladı. Ekonomistler 200 baz puanlık indirimi ve dolar kurunu değerlendirdi. 

'YANDI GÜLÜM KETEN HELVA'

Ekonomist Uğur Gürses sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda "Yandı gülüm keten helva...Çok yazık" dedi. Gürses ardından "Neydi o söz? "Atın ölümü arpadan olsun" muydu? Ciddi ciddi PPK metni üzerine yorum yapıp, bu kararda rasyonel bir tutamak arayanlar, şaşkınlıktan uyanın..." yorumunu yaptı.

Prof. Dr. Veysel Ulusoy karara tepki olarak "Tam bir saçmalık! Bunlar ekonominin e’sinden anlamıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Faiz kararından hemen önce "Bir ülkede insanlar merkez bankasının alacağı karar üzerine iddia oynuyorsa o ülkede para politikası değil politika parası vardır" diyen Mahfi Eğilmez, kararın ardından "Aaaaa! Bak ne yaptılar?" notuyla fotoğraf paylaştı. Eğilmez daha sonrasında "Piyasa ekonomistlerinin tv ekranlarında her kararı haklı ve anlamlı gösterecek şeyler söylemeye çalışmasına bayılıyorum. MB faizi 200 puan indirmek yerine 200 puan artırsaydı onu da haklı gösterecek açıklamalar yapacaklardı. Bence bu açıklamalar MB'nin açıklamaları kadar değerli" dedi.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl ise "Fakir ölse şaşan olmaz, Evi yansa koşan olmaz, Mezarını eşen olmaz, N'olacak garibin hâli? (Meftuni)" sözlerini paylaştı.

İktisatçı Refet Gürkaynak "Geçmiş olsun. MB duyurusunu okurken "güçlü parasal sıkılaştırma," "arızi unsurlar," "elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam" delirtti ama "Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir" hakikaten tüy dikti. Bari utanıp alay etmeseler." değerlendirmesini yaptı.

'DİBİN DE DİBİ VARMIŞ'

TÜSİAD Baş Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, kararın ardından döviz kuru grafiği paylaştı ve "10y bono faizi de sıçramaya devam. %20.40. Eylülden bu yana bono faizi 350 baz puan yükseldi. Belirgin hata" yorumunu yaptı. Altınsaç faiz kararı öncesi "Bugün faiz indiriminde pas geçilse dahi (ki geçilmesi şart), unutmayalım ki hali hazırda daha da bozulmuş bir enflasyon görünümü ve bilançolarda artan kur zararı mevcut" yorumunda bulunmuştu.

İktisatçı akademisyen, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Hakan Kara sadece "Dibin de dibi varmış" değerlendirmesini yaptı.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, "Enflasyon artıyor. TL benzerleri içinde en çok değer kaybeden para birimi. Yine benzerler içinde en yüksek CDS bizde. Buna rağmen TCMB ardı ardına faiz indiriyor. Ortada güven veren bir program yok. Bu, talimatla faiz indirildiği izlenimini artırıyor. Döviz kurunu şaha kaldırıyor" dedi.

İktisatçı Hayri Kozanoğlu: "Kılıçdaroğlu Merkez Bankası’nı bir ziyaret etti, inadına faizi yüzde 2 indirdiniz ! Gelecek ay da Akşener bankaya gelse faizi yüzde 5 daha mı indireceksiniz?"

Ekonomist M. Murat Kubilay: "Kararın rasyonalitesini çözmek zor, şüphesiz Erdoğan'ın etkisi aşikar. Fakat bu seferki 'faiz sebep enflasyon netice' inancının da ötesinde, Kılıçdaroğlu'na nazire yapmak şeklinde. Bu karar sonucu piyasa faiz ve kurlarını kestirmek güç; net olan iktidarın yolun sonuna geldiği."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.