Emeklinin zam beklentisi: Asgari ücretin altı ölüme terk etmektir

Asgari ücretin açıklamasının ardından gözler emekli aylığına çevrildi. Emekliler, zam oranının milyonlarca insanı etkileyeceğini ve asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Emeklinin zam beklentisi: Asgari ücretin altı ölüme terk etmektir

Türkiye’de işçi, esnaf ve memur olarak çalışıp emekli olan yaklaşık 14 milyon kişi emekli aylığı alıyor. Yeni yıla sayılı günler kala milyonlarca insanı ilgilendiren emekli aylıklarına gelecek zam miktarı da tartışılmaya başladı. 3 Ocak’ta açıklanacak olan 6 aylık enflasyon verilerinin yüzde 20 olarak hesaplanması durumunda 3 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığı, 4 bin 200 TL’ye tekabül edecek.

Kamuoyunda en düşük emekli maaşının asgari ücret tutarında olması talepleri dile getirilirken iktidarın emekliler için atacağı adım merak konusu. Kabine toplantısının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamma dair rakam vermeden, ülkenin kazancını her kesime yansıttıklarını söyledi, “İnşallah memur ve emekli maaş artışlarını da bu anlayışla yapacağız” dedi. Emeklilere göre aylıkları asgari ücretin altında kalması halinde milyonlarca insan ölüme terk edilecek.

‘EMEKLİ, AÇLIK, YOKSULLUK VE SEFALETLE MÜCADELE EDİYOR’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekli-Sen’in Genel Başkanı Cengiz Yavuz, emekliye verilecek zam oranının pek çok kişinin hayatına mal olabileceğini ve dolayısıyla en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi. “Asgari ücret seviyesinde olmayan emekli aylığı yaşamaya yetmez” diyen Yavuz, emeklilerin açlık ve yoksulluk içinde kalmadan bir an önce ‘insanca yaşam’ standartlarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Yavuz, şöyle devam etti:

“Kış koşullarında birçok hanede doğal gaz, elektrik kullanılmıyor. Onları bir şekilde kullanabilse bir de kira var. Emekli ya borçla ya da çocuklarıyla birleşerek aynı evde kalıyor. İcralarla, banka borçlarıyla uğraşanlar var. İlaca dahi erişemiyorlar. Fiziksel gücü yeten yaklaşık 7 milyon insan ikinci bir işte çalışıyor. Emekli, açlık, yoksulluk ve sefaletle mücadele ediyor. Kış şartlarında birçok emeklinin hayatına mal olacak bir süreci yaşayacaklar. Bunun da vebali iktidarda. Asgari ücret altında kalan emekli aylığına asla kabul etmeyiz. Aksi durumda hesabını sandıkta seçimle göstereceğiz.”

‘EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNDE OLMALI’

Tüm Emeklilerin Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık, en düşük emekli aylığının 8 bin 506 lira olması gerektiğini, aksi durumda emeklilerin mevcut koşullarda geçinmesinin imkânsız olduğunu ifade etti. Emeklilerin, geçinebilmek adına ek işlerde ve son derece kötü koşullarda çalıştığını söyleyen Kocabıyık, zam yapılsa dahi alım gücünün yükselmemesi halinde ücretlerin hızla eriyeceğini ifade etti. Kocabıyık, şunları kaydetti:

“En düşük emekli aylığı alan vatandaş nasıl geçiniyor sorusunun cevabını hiçbir ekonomi, sosyoloji, siyaset bilimi açıklayamaz. Bırakın geçinmesini, üç gün sadece ekmek yese dördüncü gün aç kalır. Açlık hiçbir şey yememek değildir. Her gün ekmek, makarna yemek de açlıktır. Emekliler, akşam saatlerinde fırınların önüne bayat ekmek satın almaya gidiyor. Pazarlara çürük ürünleri almak için emekli ordusu gidiyor. Yoksulluk sınırı 23 bin lira. En düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira. Bu parayla açlık sınırının bile sağlanamayacağı çok açık. Asgari ücret altında kalan her artış siyasi iktidar tarafından emeklileri açlığa ve ölüme terk edildiğinin bir göstergesi olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER