Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT'de yaş sınırı uygulanmayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'deki toplantının ardından EYT düzenlemesini açıkladı. Erdoğan, düzenlemede yaş sınırının olmadığını ve prim gününü dolduranların emekli olabileceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: EYT'de yaş sınırı uygulanmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) yönelik düzenlemeyle ilgili toplantı yapıldı. Beştepe'deki toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklama yaptı.

"Ülkemizin tüm tartışma alanlarını, milletimizin her kesimin beklentilerini çözmüş olarak 2023'e girme kararlılığımızın son örneği olan emeklilikte yaşı bekleyenlerle ilgili düzenleme müjdesiyle sizlerin huzurundayım" diyen Erdoğan, "Kamuoyunda emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT olarak bilinen bu düzenleme uzun ve kapsamlı bir çalışmanın ardından nihai halini almıştır" ifadelerini kullandı.

'SİSTEMİ YÖNETİLEBİLİR HALE GETİRMEK İÇİN ÇOK UĞRAŞTIK'

İktidarları döneminde sosyal güvenlik sisteminde değişiklikler yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Bilindiği gibi ülkemizdeki sosyal güvenlik sisteminin, sürdürülebilir, makul ve bir adil seviyeye getirilmesi hususunda çok önemli reformlara imza atmış bir hükümetiz. Geçmiş yıllardaki gerçeklerden kopuk uygulamalar sebebiyle kamu bütçesine büyük yük bindiren sosyal güvenlik sistemimizi yönetilebilir bir hale getirmek için çok çalıştık, çok uğraştık" diye konuştu.

Yaş düzenlemesinin 1999 yılında yapıldığını belirten Erdoğan, "Bizden önceki dönemde 1999 Eylül'ünde yürürlüğe giren düzenlemeyle atılan adımları, dünyanın ve ülkemizin hakikatlerine uygun bir şekilde 2008 yılında daha ileriye taşıdık. Elbette her reform, düzenleme beraberinde yeni tartışmaları da getirmiştir. Bunlardan biri de 1999 düzenlemesine göre emeklilikte yıl ve prim günü şartını doldurduğu halde yaş şartı sebebiyle beklemek zorunda kalan çalışanlarımızın epeydir dile getirdikleri talepleridir" dedi.

'UZUN SÜRE SICAK BAKMADIK'

"Ülke ekonomisine zarar vermemek" gerekçesiyle emeklilikte yaşa takılanların taleplerine sıcak bakmadıklarını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Prensip olarak 20 veya 25 yıl çalışmış bir kişinin, çalıştığı süreden çok daha uzun dönem emekli maaşı alabileceği sistemin sürdürülebilir olmadığına inanıyoruz. Nitekim geçmiş yıllarda bunun acısı çok yaşanmıştır. Sistemin idamesine zarar vermemek ve ülke ekonomisinin üzerine kaldıramayacak yükler bindireceği için uzun bir süre böyle bir düzenlemeye sıcak bakmadık. Bu yaklaşımımızdaki amaç asla çalışanlarımızın haklarının tesliminin önüne geçmek değildir. Tam tersine 85 milyon hep birlikte ortak geleceğimizi düşündüğümüz için konuyu derinlemesine incelemeden, ölçüp biçmeden, hesabını kitabını sağlamca yapmadan herhangi taahhüt altına girmek istemedik. Büyüyen, gelişen, kalkınan Türkiye'nin imkanlarının elverdiğini gördüğümüzde de hemen ilgili kurumlarımıza ve arkadaşlarımıza talimat vererek çalışmaları başlattık."

'ARTIK SİSTEMİ HER TÜRLÜ TARTIŞMADAN ARINDIRACAĞIZ'

Sabit gelirlileri koruyacak adımlar attıklarını savunan Erdoğan, "Küresel krizin ülkemize etkileri sebebiyle sıkıntı yaşayan sabit gelirli vatandaşlarımızın yanlarında olduğumuzu yüksek oranlı asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşı artışıyla zaten gösterdik, gösteriyoruz. Geçtiğimiz hafta duyurduğumuz asgari ücret rakamı da bu iradenin bir tezahürüdür. Bugünde 1999 öncesi işe başlayan çalışanlarımızın emeklilik yaşı ile beklentilerini karşılayan adımın müjdesi ile kendilerine desteğimizi bir kez daha sergileme yoluna gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Devlet için büyük bir fedakarlık anlamına gelen bu düzenlemeyle birlikte, artık sistemi her türlü tartışmadan arındırarak yerli yerine oturtmuş olacağımıza inanıyorum" diyen Erdoğan, "Her konuda ve her zaman olduğu gibi bu düzenlemeyi milletimiz için yapıyor ve milletimize adıyoruz. Tekrar hatırlayacak olursak ülkemizde emekli olabilmek için 3 şartı; prim ödeme gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaşı tamamlamak gerekiyor. Yaptığımız düzenleme şartlardan ilk ikisini tamamlamış olup da sadece yaş sebebiyle emeklilik bekleyenleri kapsıyor" şeklinde konuştu.

'SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI AYRIMI OLMADAN HERKESİ KAPSIYOR'

Düzenlemenin SSK, Bağkur, Emekli Sandığı olmadan tüm hak sahiplerini kapsadığını aktaran Erdoğan, "Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenlemeyi eski sistemdeki SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli kılıyoruz. Bu düzenleme ilk çıktığında 5,6 milyon emekli varken bugün 13,9 milyon emekliye hizmet veren Türkiye'ye ulaştık. Her yıl istihdamına 1 milyon kişiyi ekleyen bir ülke olarak sosyal güvenlik sistemimizin aktif, pasif dengesini korumayı başarıyoruz. Emekli maaşlarında yıllar içinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla reel olarak bu kesimi kendi geliri ile geçinebilmesine imkan sağlayacak seviyeye çıkardık" dedi.

'2 MİLYON 250 BİN KİŞİ EMEKLİLİK HAKKI KAZANACAK'

EYT düzenlemesinde yaş sınırı olmayacağını belirten Erdoğan, "Bugün paylaşacağımız düzenleme ile yaklaşık 2 milyon 250 bin vatandaşımız daha emekli olma hakkına kavuşuyor. Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacaktır. Hak sahibi vatandaşlarımızın bir kısmı hizmet birleştirme ve borçlanma işlemlerini zaten başlatmıştır. Diğer vatandaşlarımızın işlemlerini de kısa sürede tamamlayacağız. Yeni düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle sistemin mali yükünü dengeleyecek çalışmaları da yaptık. Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlıyoruz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli olmak isteyenlerin kıdem tazminatlarının ödenmesi için işverenlere yönelik kredi paketi hazırlanacağını söyledi ve "Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlarımız için sosyal sigorta prim teşvik getiriyoruz. Amacımız emeklilik sonrası çalışan vatandaşlarımızın bunu kayıtlı olarak sürdürmelerini sağlamaktır amacımız" ifadelerini kullandı. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER