65 baro karşı çıktı, bakanlıklar yeni tarifeyi yayımladı

Baroların artırılması talebiyle 'sistem kapatma' eylemi yaptığı CMK ücretlerine ilişkin yeni tarife kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

65 baro karşı çıktı, bakanlıklar yeni tarifeyi yayımladı

Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebiyle görevlendirilen müdafi veya vekillere yapılacak ödemelere ilişkin 2023 yılı ücret tarifesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin imzasıyla yayımlanan tarifeye göre, CMK gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde müdafi ve vekillere, soruşturma evresinde takip edilen işler için 1447, sulh ceza hakimliklerinde takip edilen işler için 2 bin 254, asliye ceza mahkemeleri ile çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 2 bin 481, seri muhakeme usulü uyarınca takip edilen işler için 1036, ağır ceza mahkemeleri ile çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için ise 4 bin 451 lira ödenecek.

Ayrıca görevlendirilen müdafi ve vekiller, icra ceza ve fikri ve sınai haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile infaz hakimliklerinde takip edilen davalar için 2 bin 481, bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için 4 bin 451 ve Yargıtay'da görülen duruşmalı davalar için de 5 bin 11 lira alacak.

Tarife, 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

BAROLAR EYLEM YAPMIŞ, BOZDAĞ TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Önceki hafta İstanbul, Ankara ve İzmir barolarının da aralarında olduğu 65 baro, "CMK ücretlerinin avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik koşullarına uygun bir seviyeye getirilmesi, KDV oranının yüzde 1'e indirilmesine yönelik somut ve yeterli adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız" açıklaması yaparak, CMK Otomatik Atama Sistemi’nin kapatılacağını açıklamıştı.

Baroların, şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için gelen talepler hariç CMK atama sisteminin ilk etapta 20.12.2022 (bugün) Saat 24:00 itibariyle 24 saatliğine kapatma eylemine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tepki göstermişti.

Bozdağ "CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl aralık ayında hazırlanır, Resmi Gazete’de yayınlanarak ocak ayının birinci gününde de yürürlüğe girer. Bu gerçeği bilmelerine rağmen,65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez. CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın suiistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir. Yeni bir adli yardım sistemi kuracağız" demişti. / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER