Merkez Bankası'ndan bankalara para desteği

Dolar dün akşam saatlerinde 7 lira psikolojik sınırını aşarken, Merkez Bankası bu sabah piyasalar açılmadan, bankalara likidite desteği kararı aldı. Döviz depo limitleri 7.2 milyar eurodan 20 milyar euroya çıkarıldı. Bankalara teminat yönetimine esneklik getirildi. Merkez Bankası'ndan "Bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacaktır" açıklaması geldi. Kısa süre sonra yapılan ikinci açıklamada ise "Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirilmiştir" kararı duyuruldu.

Merkez Bankası'ndan bankalara para desteği
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün yaptığı “Piyasaları rahatlatacak aksiyon planları hazır” açıklamasının ardından Merkez Bankası’ndan bankalara, likidite desteği açıklaması geldi. Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada ”Bankalara ihtiyacı olan tüm likidite sağlanacak” ifadeleri kullanıldı.


Merkez Bankası’ndan sabah saatlerinde ikinci bir açıklama daha geldi. “Zorunlu Karşılıklara İlişkin Basın Duyurusu” başlığı altında yer alan açıklamada “Türk lirası zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 250 baz puan indirilmiştir. Yabancı para diğer yükümlülükler için aşağıdaki vadelerde zorunlu karşılık oranları 400 baz puan indirilmiştir.  Yabancı para yükümlülükler için azami ortalama tesis imkanı yüzde 8’e çıkarılmıştır. Rezerv Opsiyonu Mekanizması kapsamında Türk lirası yükümlülükler karşılığında ABD dolarının yanısıra euro cinsinden de zorunlu karşılık tesis edilebilecektir. Değişiklikle finansal sisteme yaklaşık 10 milyar TL ve 6 milyar ABD doları ile 3 milyar ABD doları tutarında altın cinsinden likidite sağlanmış olacaktır” denildi.


ALINAN KARARLAR

Konuya ilişkin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Finansal istikrarın desteklenmesi ve piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amaçlarıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır:

I. Türk lirası likidite yönetimi:

1) Merkez Bankası tarafından gün içi ve gecelik vadedeki hazır imkânlar çerçevesinde bankalara ihtiyaç duydukları tüm likidite sağlanacaktır.

2) Türk lirası işlemler karşılığında alınan teminatların iskonto oranları tür ve vadelerine göre güncellenerek bankalara teminat yönetiminde esneklik tanınacaktır. Söz konusu düzenleme ile bankaların mevcut serbest teminatlarının iskonto edilmiş değerinde yaklaşık 3,8 milyar TL tutarında artış olması öngörülmektedir.

3) Bankaların Türk lirası işlemleri için kullanabilecekleri teminat döviz depo limitleri 7,2 milyar Euro seviyesinden 20 milyar Euro’ya çıkarılmıştır.

4) 2018 Yılı Para ve Kur Politikası metninde yer aldığı üzere, temel fonlama aracı olan 1 hafta vadeli repo ihalelerine ilave olarak ihtiyaç duyulan günlerde geleneksel yöntemle 91 güne kadar vadeli repo veya depo satım ihalesi açılabilecektir.

5) Bankacılık sistemi fonlama ihtiyacının yüksek olduğu günlerde vadeleri 6 – 10 gün arasında olmak kaydıyla farklı vadelerde birden fazla repo ihalesi açılabilecektir.

6) Bankaların teminat yönetimine esneklik kazandırılması amacıyla, 1 hafta vadeli repo ihalelerinde kazanan tekliflerin bir bölümünün veya tamamının, bankalar tarafından talep edilmesi halinde repo işlemi yerine aynı faiz oranı ve vade ile Bankalararası Para Piyasasında depo işlemi olarak sonuçlandırılmasına imkân tanınacaktır.

II. Döviz likidite yönetimi:

1) Bankalar bir hafta vadeye ek olarak bir ay vadeyle de döviz depo imkânından yararlanabileceklerdir.

2) Merkez Bankası döviz depo piyasasındaki aracılık faaliyetlerine yeniden başlayacaktır. Bu çerçevede, Döviz ve Efektif Piyasaları Uygulama Talimatı ile belirlenen kurallar doğrultusunda döviz depo piyasasında bankalar Merkez Bankası aracılığı ile birbirlerinden borç alıp verebileceklerdir.

3) Bankaların döviz deposu almak üzere de kullanabilecekleri yaklaşık 50 milyar ABD doları seviyesindeki mevcut limitleri gerektiğinde artırılabilecek ve kullanım şartlarında iyileştirmeye gidilebilecektir.

4) Bankalar Döviz ve Efektif Piyasalarında kendilerine tanınan limitler dahilinde döviz karşılığı efektif işlemleri yoluyla Merkez Bankasından efektif temin edebileceklerdir.

Piyasa derinliği ve fiyat oluşumları yakından takip edilecektir. Gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemler alınacaktır.” (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER