Ziraat Bankası Genel Müdürü, Demirören'in krediyi ödeyip ödemediğini söylemedi

Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakar, Demirören grubunun aldığı 750 milyon dolar krediyle ilgili, "Bu firmanın kredileri an itibarıyla Ziraat Bankasında canlı hesaplarda izleniyor" demekle yetindi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü, Demirören'in krediyi ödeyip ödemediğini söylemedi

Sedat Peker'in Demirören grubunun aldığı krediyi ödemediği iddiası yanıtsız kalırken, Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, TBMM'de yaptığı sunumda söz konusu 750 milyon dolar krediyle ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Alpaslan Çakar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda, bankanın ve bağlı ortaklıklarının 2017-2018 yıllarına ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Türkiye'deki bankacılık sektörünün şeffaf, kurallar çerçevesinde işlediğini dile getiren Çakar, Demirören Grubu'na sağlanan krediye ilişkin sorulara yönelik şunları kaydetti:

'KURAL SETİ İÇERİSİNDE MUAMELE EDECEĞİZ'

"Ziraat Bankası ticarete, hizmete, enerji sektörüne, inşaata her sektöre kredi verdiği gibi medya sektörüne de kredi verebilir. Söz konusu firma da bu kapsamda kredilendirilmiş olan bir firmadır. Bu firmanın kredileri an itibarıyla Ziraat Bankasında canlı hesaplarda izleniyor. Ancak şunun altını özellikle çizeyim, bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir. Bir kredi işlemidir, her kredi işleminin tabi olduğu bankacılıkta belirlenen kural seti ne ise o kural seti içerisinde biz kendilerine muamele edeceğiz." 

NE OLMUŞTU?

Sedat Peker, 9’uncu videosunda, Demirören'in Doğan Medya'yı satın alırken Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini iddia etmişti. Peker’in iddiasının ardından ise siyasiler ve kamuoyu, çiftçilere kredileri geri ödeme baskısı yapan Ziraat Bankası’nın, iktidara yakın Demirörenlere neden bu imtiyazı tanıdığını sormuştu.

CHP Milletvekili Ali Haydar Hakverdi geçen yıl bu konuda şu soruları yöneltmişti:

"Demirören Medya Grubu'nun Doğan Medya grubunu satın alırken bankanızdan kullandığı kredi miktarı ne kadar? 

Taksitler döviz cinsinden mi, TL cinsinden mi ödenmektedir? Döviz cinsinden ise kur nasıl belirlenmektedir? 

Basında kullandırılan kredinin 2 yıl geri ödemesiz ve 10 yıl vadeyle taksitlendirildiği belirtilmektedir. Bu sürecin dolumuyla beraber Mayıs 2020 ve Haziran 2020 ayları taksitleri tarihinde ödenmiş midir? / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER