Çin'de yapılan Covid aşılarının sayısı 1 milyar dozu geçti

Çin'de 1 milyar dozdan fazla korona virüsü aşısı yapıldığı açıklandı. Çinli yetkililer, yıl sonuna dek 1.4 milyarlık nüfusun yüzde 70'inin yıl sonuna dek tamamen aşılanmış olmasını hedefliyor.

Çin'de yapılan Covid aşılarının sayısı 1 milyar dozu geçti

Nüfusu 1.4 milyar olan Çin'de, Covid-19'a karşı yapılan aşı sayısının 1 milyar dozu geçtiği açıklandı. Bu sayı, tüm dünyada bugüne dek yapılan doz sayısının üçte birine tekabül ediyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, temmuz ayına dek ülkenin yüzde 40'ının, yıl sonuna dek de yüzde 70'inin tamamen aşılanmış olmasını hedefliyor.

Çin'in aşılama kampanyası ilk haftalarda yavaş olduğu için eleştirilmiş, nüfusun önemli bir kısmının da sert karantina önlemleriyle iç bulaş vakalarının sıfırlanması sonrası aşı yaptırmaya ihtiyaç duymadığı belirtilmişti.

Ancak son haftalarda hem güneydeki Guangdong bölgesinde Delta (Hindistan) varyantı vakalarının patlak vermesi, hem de aşı yaptıranlara bedava yumurta veya alışveriş çekleri verilmesi kampanyalarla aşılama programı da hız kazandı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, son 100 milyon dozun sadece beş gün içinde yapıldığını açıkladı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER