Erdoğan: Sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sokağa çıkma kısıtlamalarının 1 Temmuz itibariyle tamamen kaldırılacağını söyledi.

Erdoğan: Sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe'deki külliyede toplandı. Saat 15.30'da başlayan toplantı saat 3.5 saat sürdü. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan basına açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan Covid-19 salgınına ilişkin kısıtlamaların da toplantıda görüşüldüğünü ve yeni kararlar alındığını söyledi. Erdoğan "1 Temmuz'da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzikle ilgili sınırlamayı da 24.00'e çekiyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamaların da sona ereceğini kaydetti. 1 Temmuz itibarıyla kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçileceğini belirtti.

Erdoğan, "Bugün itibariyle yaptığımız aşı sayısı 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son 1 haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yaptıran ülke konumundayız. Hedefimiz birkaç hafta içerisinde 18 yaş nüfusumuzun üstünün tamamına açmaktır" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

NATO BEKLENEN GÜÇLÜ İRADEYİ ORTAYA KOYAMADI: NATO zirvesiyle başlayan, Azerbaycan'daki temaslarımızla devam eden yoğun bir haftayı geride bıraktık. Bugünkü Kabine toplantısında bu yoğun programlar enine boyuna değerlendirdik. Türkiye, 1952 yılında NATO'ya katılmıştır. Ülkemiz tehditlerle mücadele için NATO üyesi olurken ekonomiden ticarete kadar yeni bir tercihte bulunmuştur. Türkiye ittifaka karşı sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmiştir. Soğuk Savaş sonrası bölgesel krizler, terör ve salgın gibi sorunlarla yüzleşirken, NATO'nun önemi bir kez daha görülmüştür. Irak'tan Suriye'ye, Filistin'den Libya'ya kadar can yakıcı durumda NATO kendisinden beklenen güçlü iradeyi ortaya koyamamıştır.

SAMİMİ VE GÜÇLÜ BİR KATKI BEKLİYORUZ: İttifakın önümüzdeki 10 yılık haritasını oluşturan NATO 2030 sürecini bu bakımdan önemli görüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz temaslarda NATO konseptinin askeri ve diğer şartların günümüz durumuna uyması görüşünü paylaştık. NATO'nun sorumluluk alanlarıyla ilgili önceliklerini müttefiklerimize tekrar sunduk. Suriye'de bir dönem ittifakın en önemli sorunu olarak gösterilen DEAŞ'a karşı tek mücadeleyi yapan Türkiye'yi herkese hatırlattık. Ülkemizin bu gayretine rağmen güney sınırlarımızdaki başka bir terör örgütü üzerinden tehlikeli yapılaşmaların oluşmasına asla izin vermeyeceğimizi hatırlattık. Bu konuda daha samimi ve güçlü katkı beklediğimiz anlattık.

TÜRKİYE'SİZ NATO'NUN VARLIĞINI SÜRDÜRMESİ ZOR: Bu zirvede bir kez daha görülmüştür ki Türkiye'siz bir NATO'nun varlığını sürdürmesi güçtür. Türkiye en çok desteğe ihtiyaç duyduğu dönemde yalnız bırakılmış olmasına rağmen NATO'nun korunması önemini kabul etmektedir. Bu anlayışla hükümlülüklerimizi yerine getirirken bir kez daha aynı sıkıntıların yaşanmaması için tekliflerimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde hem ittifakla hem de müttefiklerimizle daha yakın ve olumlu işbirliği içinde olacağız.

TEMASLARIMIZI SIKILAŞTIRMA KARARI ALDIK: NATO Zirvesi marjında çeşitli ülkelerin liderleriyle çok kapsamlı görüşmeleri ele aldık. Zirve günü olan 14 Haziran'da Fransa Cumhurbaşkanı Macron'la, İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Şansölyesi Merkel, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve son olarak ABD Başkanı Biden ile bir araya geldik. Ayrıca zirve sırasında pek çok ülke temsilcisi ile de görüştük. Sayın Macron, Miçotakis ve Biden ile doğrudan temaslarımızı sıklaştırma konusunda mutabık kaldık. Çözüm yollarını bulma konusunda karşılıklı olarak ifade ettik.

BIDEN İLE GÜZEL BİR İKLİM YAKALADIK: Sayın Biden ile görüşme kendisi ile göreve geldiğinden sonraki ilk yüz yüze temasımız olması bakımından ayrıca önemliydi. Yaklaşık 17 yıllık bir geçmişiz olan Sayın Biden ile bu defa ABD Başkanı sıfatı ile ülkelerimiz arasındaki ilişkilerde yeni bir dönemi başlatmak üzere bir araya geldik. Bu görüşmede ülkelerimiz arasındaki bilinen sorunları karşılıklı olarak ifade ederek karşılıklı pozisyonlarımızı tekrar ortaya koyduk.

İŞBİRLİĞİ ALANLARIMIZIN ÇOK DAHA GENİŞ VE KARLI: Ancak bununla kalmadık. Asıl bundan sonraki işbirliği alanlarımız hususunda, kendisi ile çok daha kapsamlı ve verimli görüş alışverişinde bulunduk. Hem baş başa hem heyetlerarası görüşmelerimizde, muhatabımızla; Amerika ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir meselemizin bulunmadığı, tam tersine iş birliği alanlarımızın çok daha geniş ve karlı olduğu üzerinde mutabık kaldık.

‘ÖNCE BELİRLEDİĞİMİZ İSİMLER, SONRA BİZ’ KARARI: Amerika ile diyalog kanallarımızı güçlendirmek suretiyle Biden ile yakaladığımız bu güzel iklimi ülkelerimiz bakımından maksimum faydaya dönüştürmekte kararlıyız. Gerek ikili görüşme, gerek heyetler arası görüşmelerle bundan sonraki süreçte belirlediğimiz isimlerle önce kendileri bir araya gelsin ardında biz bir araya gelelim, kararına vardık 

SORUNLARI ZAMAN İÇİNDE ÇÖZÜME KAVUŞTURACAĞIZ: Aramızdaki sorun başlıklarını ise karşılıklı hassasiyetlerimiz ve beklentilerimiz ekseninde zaman içinde çözüme kavuşturacağımıza inanıyoruz. Türkiye'nin tek talebi siyasi ve ekonomik her alandaki egemenlik haklarına saygı duyulması, sınırları içinde ve dışında terör örgütleri ile yürüttüğü mücadeleye destek verilmesidir. Bu şartla her ülke ile olduğu gibi Amerika ile de yakın müttefiklik ilişkileri kurmaya ve geliştirmeye hazırız.

HİÇBİR DEVLETLE İLİŞKİ DİĞERİNİN ALTERNATİFİ DEĞİLDİR: Ülkemizin hiçbir devletle kurduğu ilişki, diğerlerinin alternatifi değildir. Tam tersine işbirliği arayışlarımızın hepsini de kendimiz, muhataplarımız, bölgemiz ve tüm insanlık için birbirlerinin tamamlayıcısı olarak görüyoruz. ABD ile de olumlu ve yapıcı temelde yeni bir dönemin kapılarını araladığımıza inanıyoruz."

PARLAYAN YILDIZ OLMUŞTUR: Türkiye; sağlık hizmetlerinden, gıda zincirinin devamlılığına kamu güvenliğinden sosyal dayanışmaya kadar her alanda, salgın döneminin dünyada parlayan yıldızı olmuştur. Hükümet olarak aldığımız tedbirlerden etkilenen her kesimin üzerindeki yükü, destek ve teşvik paketleriyle azalttık. Kısıtlamaları, olumsuz etki yapmayacak şekilde uyguladık.

GEREKLİ DERSİ VERECEĞİZ: Kuraklık sebebiyle, muhtemel sıkıntılara karşı tedbirlerimizi aldık, alıyoruz. Salgın ve kuraklık nedeni ile durumu istismar ederek; hububat, et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara da izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz. Toprak Mahsulleri Ofisimizi, en etkin şekilde devreye sokarak uygun fiyatla yem hammaddesi satışını temmuz ayında başlatıyoruz.

TURİZME KDV DESTEĞİ BİR AY DAHA UZATILDI: Turizm sektörüne verdiğimiz KDV desteğini bir ay daha uzatıyoruz. Aşılmada dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer aldık. Haziran ayı ile birlikte, aşılamayı hızlandırarak, Türkiye’nin bu cendereden kurtulabilmesi içi ne gerekiyorsa yaptık, yapacağız. Oldukça iyi bir yere geldik. Yaptığımız aşı sayısı 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son bir haftada nüfusuna oranla, dünyada en çok aşı yapan ülke konumundayız.

HEDEFİMİZ 18 YAŞ ÜZERİ NÜFUSUN TAMAMINI AŞILAMAK: 30 yaşa kadar indirdiğimiz aşılama faaliyetlerini, aynı hızla sürdüreceğiz. Hedefimiz, birkaç hafta içinde 18 yaş üzerindeki nüfusumuzu tamamen aşılamaktır. Yeni varyantlar sebebi ile dünyadaki sıkıntılar, bir müddet devam edecek olsa da Türkiye bu süreci başarı ile geride bırakacaktır.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARINI TÜMÜYLE KALDIRIYORUZ: Tamamı da 1 Temmuz itibarıyla başlamak üzere, sokağa çıkma kısıtlamalarını tümüyle kaldırıyoruz. Müzik ile ilgili sınırlamayı da 24.00'a çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yoktur.

SEYAHAT KISITLAMALARI SONA ERİYOR: Şehirlerarası seyahat kısıtlamaları ve şehir içi toplu taşıma sınırlamaları sona eriyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor. Kamu ve özel sektörde iş ve işlemlerin tamamında Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı rehberlere uyulması hassasiyetle takip edilecektir. HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir.

SIRASI GELEN HERKESİN AŞI OLMASI HAYATİ ÖNEME SAHİP: Güzel gelişmelerin devamı için sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Vatandaşlarımızın aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini istiyorum.  Biz de aşımızı olarak, bilim insanlarımıza olan güvenimizi gösterdik. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER