Erdoğan, yerli korona aşısının adını koydu: TURKOVAC

Yerli korona aşısında üçüncü faz çalışması nedeniyle düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Aşının adını Erdoğan koydu: TURKOVAC.

Erdoğan, yerli korona aşısının adını koydu: TURKOVAC

Yerli Covid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında gönüllülerle yürütülen aşılama programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çevrim içi katılımıyla Ankara Şehir Hastanesi'nde başladı. Tören sırasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Faz 3 aşamasına geçildiği için aşıya bir isim verilmesi gerektiğini söyleyip Erdoğan'a fikrini sordu. Erdoğan da "Yani bu konuda benim şahsen gönlünden geçen şu olabilir derim. Hem ülkemizin tamamında dil noktasında kolaylık açısından 'TURKOVAC' ismi uygundur derim" diye konuştu. Aşının adının Çin aşısı Sinovac'a benzerliği dikkat çekti.

Erdoğan şunları söyledi:

"Ben de çok çok teşekkür ediyorum, sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Ülkemizde geliştirilen yerli aşılardan üçüncü faza geçen bu ilk çalışmanın hayırlı olmasını diliyorum. Üçüncü fazının ilk uygulaması biraz sonra gerçekleştirilecek bu aşımızla birlikte Türkiye artık yeni bir dönemin kapılarını aralamaktadır. Salgınla mücadelede dünyada bilinen en etkili ve yaygın araç aşılar. Türkiye Çin ve Almanya başta olmak üzere somut neticeye ulaşan tüm aşıların tedariki ve uygulamasında oldukça ileri bir düzeydedir. İnşallah birkaç hafta içinde ülkemizdeki 18 yaş üzeri nüfusun tamamını aşılama kapsamına almış olacağız. Salgınla mücadelede ve aşılamada mesafe kat ettikçe kısıtlamaları da birer birer kaldırıyor veya azaltıyoruz. Haziran ayı başıyla birlikte pek çok alanda milletimize rahat nefes aldıracak açılımları zaten başlatmıştık. Dün de Temmuz ayıyla birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları başta olmak üzere pek çok konuya ilişkin mücadelelerimizi ve müjdelerimizi milletimizle paylaştık.  Bu salgının ne kadar süreceği belirsizdir. Ülkemizi salgın cenderesinden bir an önce kurtarmak, milletimizin sağlığını güvence altına almak için kendi aşımıza sahip olmamız kritik öneme sahiptir. Artık kendi aşımıza sahip olma konusunda son dönemece girmiş bulunuyoruz." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER