15 baro: Çözüm daha fazla otoriterleşme değil, demokrasiye ve hukuka dönüştür

15 baro, Kobani Davası’nda verilen hapis cezalarına ilişkin ortak açıklama yaptı.

15 baro: Çözüm daha fazla otoriterleşme değil, demokrasiye ve hukuka dönüştür

Hakkari, Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Tunceli, Diyarbakır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Şırnak ve Van baroları Kobani Davası’nda verilen hapis cezalarına ilişkin ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada yargı süreci ve alınan kararla toplumun muhalif kesimlerinin, seçilmişlerin yargı aracılığıyla cezalandırıldığı ifade edilerek, "Türkiye'nin yaşadığı krizlerin temel sebebi, demokratik değerler ile hukuktan uzaklaşma yönündeki adli ve idari pratiklerdir. Siyaset ve sivil toplum alanını daraltan, hatta tümüyle ortadan kaldıran bu ve benzeri politik temelli yargılamalar, çoğulculuğu ve farklı fikirleri sindirmekte, toplumsal barışı bozma riski barındırmaktadır. Çözüm; daha fazla otoriterleşme değil, demokrasiye ve hukuka dönüştür. Siyasal iktidar tarafından tehdit olarak kabul edilen kişi veya görüşün peşinen suçlu kabul edilmesi, davanın siyasi bir propaganda malzemesi olarak kullanılması ve kamuoyunun bu suça ikna edilmesi üzerine kurulu bir döngüde temel haklardan, adaletten, adil yargılanma hakkından, masumiyet karinesinden ve delillerin gerçekliğinden söz edilemez" denildi.

"Siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını talep ederiz"

Demokratik hukuk devletinin temelinin bağımsız ve tarafsız yargı olduğuna vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Bu dava kapsamında, siyasal meselelerin yargısal faaliyet kapsamında suçlamalara konu edildiği, böylece siyasal alanı daraltmak ve sonuçta yargıyı siyasal karar mercii haline getirmenin amaçlandığı görülmektedir. Kobane Davası, yargı süreci ve alınan karar ile toplumun muhalif kesimleri, seçilmişleri yargı aracılığıyla cezalandırılmıştır.

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar olarak, bağımlı yargı pratiği ile Kürt siyaset arenasının temel hakları ihlal edilerek kollektif bir cezalandırma sistemiyle karşı karşıya kalmasının kabul edilemez olduğunu; hak, hukuk ve adaleti esas alan bir yargı sürecinin oluşmasını, temel hakları ihlal edilen siyasetçilerin derhal serbest bırakılmasını talep ederiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER