Ahmet Türk'ten 'normalleşme' açıklaması: Umut verdi ama bir şey çıkmadı

Kobanê Davası kararlarını değerlendiren Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, "Normalleşme sürecinden söz edildi. Bu bize umut verdi ama hiçbir şey çıkmadı" dedi.

Ahmet Türk'ten 'normalleşme' açıklaması: Umut verdi ama bir şey çıkmadı

Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, Kobanê Davası kararlarının ardından açıklamalarda bulundu. 10 yıl hapis cezası verilen Türk, "bu Türkiye’nin geleceğine dinamit koymaktır. Halkları karşı karşıya getirecek bir siyaset ve ötekileştirme politikasıdır. Bugün bizim kucaklaşmaya, sorunları birlikte çözmeye ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın sorularını yanıtlayan Ahmet Türk, bu sürecin sadece Kürtlere değil Türk halkına da zarar verdiğini söyledi.

Kararlara ilişkin değerlendirmesi sorulan Ahmet Türk şu ifadeleri kullandı:

"Demokrasinin ve hukukun olmadığı bir ülkede insanların mutlu olması imkansızdır. Türkiye’nin güçlü bir devlet haline gelmesine imkansızdır. Türkiye’de demokrasi olsaydı hem Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi olurdu hem tüm Kürtleri kucaklayacak bir devlet olurdu. Ama maalesef bunu beceremiyor, yapmıyor.

Biliyorsunuz, Diyarbakır’da bir miting (5 Haziran 2015) oldu o dönemde dört kişi ölmüştü. O zaman Selahattin Bey (Demirtaş) kürsüdeydi. Ve 'Aman aman' diyordu, 'Provokasyona gelmeyin, lütfen sakin olun.' Bunu yapan insan için '37 kişinin katili' dediler. Ceza verdiler Selahattin Bey’e.

CHP’nin bu süreçte barışı, kardeşliği, demokratik bir geleceği sağlayacak bir rol oynaması lazım. Bunlara fırsat verirsek Türkiye büyük bir zarar görür. Ve hepimizin dileği, halkların ortak demokratik değerlerde buluştuğu, demokratik bir Türkiye’dir. Ortak demokratik değerler etrafında buluşmalıyız. Bizim temel isteğimiz budur. Barışın sağlanmasını ve kardeşliğin oluşmasını elimizden geldiğince savunacağız."

'AVRUPALARDA REZİL Mİ OLAYIM?'

Kendisine verilen 10 yıllık cezayı değerlendiren Türk, "Ceza kesinleşirse yatacak mısınız?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Ben dışarı çıkmam. Yatarsam yatarım. Bu yaştan sonra Avrupalarda rezil mi olayım? Cezaevinde yatarım daha iyi. Çok önemli değil, onu düşünmüyorum."

Cezaların kayyım gibi bir sonuç doğurmayacağını söyleyen Türk, "Bu cezanın önce Yargıtay tarafından onaylanması lazım. Bu ülkede hukuk var mı diye sorarsanız, yok. Önemli olan halkın iradesine saygı gösterilmesi. Bizim için önemli olan budur. Halkımızın bu siyasete karşı duruşu, bu siyasetin yanında olmadığını göstermesi önemlidir. Bu siyasetin yanlışlığını ortaya koyan bir seçim yaşadık. Bizim için önemli olan odur, halk iradesidir. Halk iradesi güçlü bir şekilde ortaya çıktı. Şimdi AKP yüzde 26 oy alıyor, partimiz Mardin’de yüzde 57. Kayyumu atamış, atamamış. Tek üzüntümüz şu olacak: İradeye saygısızlık" diye konuştu.

Türk'ün yanıtları şöyle:

"Demirtaş’a 42 yıl verildi? Onu nasıl yorumluyorsunuz?

Gece gündüz "37 kişinin katili" dediler. Yok, örgüt üyesiydi... Ben hayatımda hiçbir örgüte üye olmadım ki. Ama önemli değil. Selahattin Bey insan haklarından gelmiş, partinin genel başkanı olmuş, demokrasi mücadelesinin içinde olmuş, her konuşmasına bir ceza verilmiş bir insan. Bu açık açık düşmanca tutumdur.

Özgür Özel’in davaya ilişkin açıklamasını nasıl buldunuz?

Özgür Bey gerçekten demokrat, demokrasiye sahip çıkan bir insan. Çabaları bizim için önemlidir. Kendimiz için değil, Türkiye için demokrasiyi savunması önemlidir.

Özel, "Bu tümüyle siyasi bir dava" diyor.

Bu bir siyasi davadır. Olayın üzerinden 4-5 yıl geçiyor, ondan sonra Kobani Davası açılıyor. Kobani nedir ya! IŞİD vahşetine karşı demokratik tepkilerini koymuşlar. Bunun içinde bir şey yok ki.

31 Mart’tan önce sizde, Demirtaş’ta ve Leyla Zana’da Erdoğan ile ilgili iyimser bir hava vardı.

Normalleşme sürecinden söz edildi. Bu bize umut verdi ama hiçbir şey çıkmadı. Kendi yurttaşını kucaklanmayan bir anlayış sadece Kürtlere değil bütün Türkiye’ye zarar veren bir mantıktır. Biz Türkiye halkının düşmanı değiliz ki. Türkiye halkının daha özgür olmasını, demokrasiye kavuşmasını, halkların kardeşliğini savunuyoruz.

Sizin açınızdan normalleşme süreci işlemedi. Öyle anlıyorum.

Yok, canım. Bizim Kürtler’de bir söz var. Diyor, "Beko’nun dükkanında ancak iki kalıp sabun çıktı." (Gülüyor) Başka bir şey yok.

Bu söz ne anlama gelir?

Dükkan açmış, içinde iki kalıp sabun var sadece, başka bir şey çıkmadı. Figen’le Selahattin’e ağır ceza verdiler."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER