ABD: Fethullah Gülen hareketini terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, “Fethullah Gülen hareketini terör örgütü olarak görmüyoruz” açıklamasını yaptı.

ABD: Fethullah Gülen hareketini terör örgütü olarak görmüyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, “Türkiye resmi olarak Gülen hareketini terör örgütü ilan etti. Bu topluluğun lideri burada, ABD’de yaşıyor. Bu harekete karşı ABD’nin duruşu nedir, destekliyor musunuz? Terör örgütü olarak görüyor musunuz?” sorusuna Kirby, ABD’nin Gülen hareketini “terör örgütü olarak görmediğini” belirtti.

Kirby, “Gülen hareketi, yabancı bir terör örgütü olarak tanımlanmamıştır. Bu konudaki haberleri gördük, konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için, bu kararı alan Türk hükümetine sormanız gerek” diye konuştu.

Kirby, “Türkiye’nin sizi bir değil, iki terör örgütüne destek vermekle suçlamasından endişe duyuyor musunuz?” sorusuna “Türkiye’nin bu konuda nasıl tavır takınacağı Türk yetkililere kalmış. Biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz” karşılığını verdi.

Kirby, “Fethullah Gülen için resmi bir iade talebi oldu mu?” sorusuna verdiği yanıtta da, “Bildiğiniz gibi biz iade konularına ilişkin açıklamalarda bulunmayız, bunu yapmayız” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2016, 18:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER