Afetler 74 bin can aldı, 250 milyar dolar kayba yol açtı

Türkiye ve Suriye'deki depremler başta olmak üzere 2023'teki doğal afetler 74 bin cana, 250 milyar dolar maddi kayba yol açtı. Sadece 6 Şubat depremlerinde 58 bin insan öldü.

Afetler 74 bin can aldı, 250 milyar dolar kayba yol açtı

Almanya merkezli reasürans şirketi Munich Re'nin salı günü yayınladığı yıllık doğal afet raporuna göre, 2023 yılında dünya genelinde deprem, kasırga, sel, fırtına ve diğer doğa olayları nedeniyle 74 bin kişi yaşamını yitirdi, 250 milyar dolar maddi hasar meydana geldi.

Raporun güncel baskısında yer alan bilgilere göre, 6 Şubat 2023'te Türkiye ve Suriye'de meydana gelen yıkıcı depremler en fazla can kaybına yol açan felaketler oldu. Raporda, söz konusu depremlerin 50 milyar dolarlık toplam zarara ve 5,5 milyar dolarlık sigorta kapsamındaki zarara neden olan küresel ölçekteki en yıkıcı olay olduğuna vurgu yapıldı.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) çok sayıda aşırı şiddetli bölgesel fırtınanın da can ve mal kayıplarına yol açtığı kaydedildi. Kuzey Amerika'da geçen kasırga sezonunun nispeten ılımlı geçmesine rağmen kayıpların devam ettiği belirtilirken, bilim insanları atmosferdeki ısınmanın önümüzdeki on yıllarda daha fazla hasara yol açacağını hesaplıyor.

2010'DAN SONRA KAYDEDİLEN EN BÜYÜK RAKAM

Munich Re Baş Yerbilimcisi Ernst Rauch, doğal afetler sonucu kaydedilen ölüm sayısının 2010 yılından bu yana görülen en yüksek rakama ulaştığını söyledi. Rauch, "Bunun başlıca nedeni Türkiye'de meydana gelen ve 58 bin kişinin hayatına mal olan depremdir" diye konuştu.

Şirketten yapılan açıklamada, 250 milyar dolar (yaklaşık 228 milyar euro) tutarındaki ekonomik kaybın, son beş yıla ait verilerin ortalaması alınarak tespit edildiği bildirildi.

Raporda, uzun vadeli eğilimin yukarıya işaret ettiğine vurgu yapılarak, enflasyondan arındırılmış olarak, 1993-2022 yılları arasındaki 30 yılda ortalama maddi hasar 180 milyar ABD doları iken, 2013-2022 yılları arasındaki son on yıllık ortalamanın ise 230 milyar ABD doları olarak tespit edildiği belirtildi.

REASÜRANS ŞİRKETİ NEDİR?

Munich Re, sigorta primlerinin hesaplanmasında önemli olduğu için on yıllardır doğal felaketlerin dünya çapında yol açtığı yıkımı belgeliyor. Reasürans, sigorta şirketlerinin taşıdığı poliçe risklerini başka bir sigorta şirketine sigortalatmasına denir. Halk arasında sigorta şirketlerini de sigortalayan sistem olarak da bilinir. (DW Türkçe)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER