Ekrem İmamoğlu taziye için Başak Demirtaş'ı aramış

Selahattin Demirtaş'ın babasının vefatından sonra Ekrem İmamoğlu'nun taziye mesajı yayınlamaması tartışma konusu oldu. Akif Beki, İmamoğlu'nun Başak Demirtaş'ı arayarak taziyelerini ilettiğini yazdı.

Ekrem İmamoğlu taziye için Başak Demirtaş'ı aramış

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Selahattin Demirtaş'a başsağlığı dilememiş olması kamuoyunda tartışma konusu oldu, seçim öncesi ittifak tartışmalarında da ayrıca değerlendirmeler yapıldı. Taraflar suskunluğunu korurken, Karar yazarı Akif Beki, İmamoğlu'nun Demirtaş ailesini telefonla arayarak bizzat başsağlığı dilediğini yazdı. 

Akif Beki'nin "İmamoğlu Demirtaş'a taziye dilemedi mi?" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: 

"Baştan söyleyeyim; aslında Demirtaş ailesine baş sağlığı dilemiş, dilememiş değil.

İmamoğlu, eşi Dilek Hanım'la birlikte Başak Demirtaş'ı aramış. Kayınpederinin vefatından dolayı üzüntü ve taziyelerini iletmişler. Babasının cenazesine katılma iznine minnet etmeyen hapisteki Selahattin Demirtaş'a da selam göndemişler.

Peki bu gerçek, DEM Parti kamuoyunda bilinmiyor mu? Bir, iki yoklamada hemen öğrendim. Hayır, gayet de iyi biliniyor, sır değil.

Öyleyse tepkilere seyirci kalmak yerine neden duyurmuyorlar? Ve herkes taziye diledi de bir İmamoğlu, korkusundan dilememiş gibi niye kızıyorlar?

Muhtemelen iki sebeple...

Bir; taziye için Başak Hanım'ı aradığını duyurmak İmamoğlu'na düşer, diye.

Herhalde İmamoğlu da aksini bekledi. Hedefe konacağını, tepki göreceğini öngörememiştir.

Karşı tarafın, taziye dilemediği bilgisini düzelterek sessiz kalmayacağına güvenmiş olmalı. Bir teşekkürle bunun paylaşılacağını, onun da tepkilerin önünü keseceğini filan sanmıştır.

Fakat aramış da sanki kamuoyundan saklıyor, duyulmasını istemiyormuş gibi görününce daha çok rahatsız etti.

Böyle bir iletişim kazasından kaynaklanıyorsa büyümez, karşılıklı izah ve anlayışla toparlanır.

İkinci ihtimal de DEM Parti, İstanbul için farklı bir hazırlık içindedir. AK Parti'ye yarayacak bir hazırlık.

Başak Demirtaş'ı, İmamoğlu'nun karşısına aday çıkaracakları bile söyleniyor.

İstanbul'da yüzde 8-10'luk bir seçmen havuzları var.

Bu oylardan en az fireyi, ancak Demirtaş ismi verdirebilir. Başka hiçbir isim, İmamoğlu'na oy kayışını daha fazla önleyemez.

Dolayısıyla muhalefete İstanbul'u, İmamoğlu'na seçimi kaybettirmeyi kafa koyduysanız Başak Hanım'dan iyisini bulamazsınız. Tulum çıkartır, DEM oylarını eksiksiz toplar.

Başka güçlü adaylarda bile oylarını kayba, fireye uğramaktan kurtaramayabilirler. Seçmenleri kazanacak adaya, İstanbul'u AK Parti'ye geri kazandırmamaya yönelir. İmamoğlu, ne yapar ne eder alır oylarını.

İmamoğlu'na karşı taziye tepkileri, ondan mı köpürtülüyor, dersiniz?"

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER