Afrinliler savaştan değil, işsizlikten kaçtı

PYD’nin Suriye’de ilan ettiği üç kantondan biri olan Afrin'den İstanbul’a kaçanlar Başakşehir'de yeni bir yaşam kuruyor. Tekstil atölyesini açıp çalıştıran Afrinli iki girişimci, çalışanlarını da hemşehrilerinden seçti.

Afrinliler savaştan değil, işsizlikten kaçtı
Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı yüzbinlerce Suriyeli Türkiye’nin değişik kentlerine sığındı. Suriyeliler iş olanaklarından dolayı en çok İstanbul'u tercih ediyor.

Başakşehir İlçesi’ne bağlı Güvercintepe Mahallesi’ne yerleşen Suriyelilerin çoğu da Kürtler ve özellikle de PYD’nin ilan ettiği Afrin Kantonu’ndan gelenler.

Al Jazeera, Güvercintepe'ye yerleşen Afrinlerle konuştu. HDP İlçe Yöneticisi Mehmet Aydemir’in verdiği bilgiye göre, yaklaşık beş bin civarında Rojavalı Kürt bu mahallede yaşıyor. Aydemir, parti yöneticisi olarak gelenlerle yakından ilgileniyor. Tek tek kimin nerede yaşadığını, hangi işi yaptığını biliyor.

Afrinlilerin akını savaşla birlikte başlamış. Öyle ki Afrin’den İstanbul’a geleceklere, mahallenin meydanı adres olarak belirtiliyor. Mahallede birkaç lokantanın isminin Arapça olması, çalışanların Suriyeli olmaları da dikkat çekiyor.

Çoğu Afrinlinin İstanbul’a gelmelerinin gerekçesi özellikle savaş değil, savaşın yarattığı ekonomik sıkıntıyla baş gösteren işsizlik. Berber dükkanı, ortaklı lokanta, tekstil atölyesi açanlar var.

Afrinli küçük girişimciler, diğer yandan hemşerilerine istihdam alanı da yaratıyor.

Ciwan Ali, Afrin'de çocuklarını bırakıp İstanbul'a geldi. [Fotoğraf:Kemal Soğukdere/Al Jazeera Türk]

Çalışanlar Afrinli

Mahalledeki Afrinlilerin açtığı iki tekstil atölyesini dolaştık, çalışanlarıyla görüştük. Atölyenin birinde çocuk pijaması diğerinde çocuk pantolonları dikiliyor. İçeride her bir atölyede 10 dikiş makinesi harıl harıl çalışıyor. Bir iki kadın dışında çalışanların hepsi genç erkek. Ayda 600 ile 1300 TL arasında maaşla çalışıyorlar.

Haftada binin üzerinde mal üretiyorlar. Mallar, İstanbul piyasasında pazar buluyor. Çalışanların hepsi Afrinli.

İşsizlikten dolayı İstanbul’a geldiklerini anlatan gençler “Para kazanıp memleketimize geri döneceğiz” diyor. 

‘İşlerimi düzeltirsem eşim de gelecek’

Atölyenin sahipleri de Afrinli. Bir binanın alt katında çocuk pantolonu diken atölyenin ustabaşısı Ciwan Ali. 30 yaşında iki çocuk babası. Eşi ve çocuklarını Afrin’de bırakarak, İstanbul’a geldiğini anlatıyor. Bir ay önce gelmiş. “Memlekette de terziydim. İş yoktu. Buraya geldim. İşlerimi düzeltirsem, çocuklarımı da yanıma alacağım” diyor. Civan Ali, gündemde olan Afrin Kantonu’na olası saldırıyı da değerlendiriyor:

“Memleketime bir saldırı olursa, burada durmam. Toprağımızı savunmak için geri döneriz.”

‘Afrin’de atölye açmak istiyorum’

İmdat Muhammet 21 yaşında. Bekar. Afrin’in köyünden. O da Civan Ali ile birlikte bir ay önce gelmiş. Altı kişilik ailesi köyde kalmışlar. Ayda bin TL’ye çalışıyor. Muhammet’in hayali, para biriktirip, Afrin’de tekstil atölyesi açmak. Atölyedeki tek kadın çalışan Zilan Muhammed. Henüz 15 yaşında. Nişanlı olduğunu anlatıyor. Babası bir yıl önce, o ise diğer bir ay önce gelmiş. 9. Sınıfa kadar okuyabilmiş. Okulu terk etmek zorunda kalmış. Atölyenin çırağı.

Rüstem Şeho, Afrin'den iki yıl önce geldi, tekstil atölyesinde çalışmaya başladı. [Fotoğraf:Kemal Soğukdere/Al Jazeera Türk]

“Suriye’de savaş var, iş yok”

Diğer atölyenin ustabaşısı Rüstem Şeho. 33 yaşında bir çocuk babası. Atölye amcasına ait. Afrin Mersewa Köyü’nden olan Şeho, iki yıl önce İstanbul’a geldiğini anlatıyor.

Savaştan kaçıp Türkiye’ye geldiklerini söyleyen Şeho, 450 TL kirada oturduğunu anlatıyor. “Kiralar çok pahalı” diyor.

Memleketine dönmek istediğini söyleyen Şeho “Savaş çıktıktan sonra işsizlik başladı. Savaş var, iş yok. İstanbul güzel bir şehir ama memleketimizde yaşamak daha güzeldi. Savaş biterse döneriz” diyor. / Al Jazeera

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2014, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER