Amasra'daki maden faciasında ihmalin ses kaydı: Geç geleceğim...

Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, Araştırma Komisyonu'nda olay günü yapılan bir görüşmenin ses kaydını dinletti.

Amasra'daki maden faciasında ihmalin ses kaydı: Geç geleceğim...

Amarsa'da 42 kişinin hayatını kaybettiği maden kazasında ihmal iddialarına bir de ses kaydı eklendi.

Kazayı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu toplantısına katılan Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, olay günü kaydedilen bir görüşmenin ses kaydını dinletti.

NTV'nin aktardığı habere göre; ses kaydında, eksi 320 kotun havalandırmasını sağlayan fanın tamiri için gelecek personelin "Vardiyaya geç geleceğim" dediği duyuldu. Ancak buna rağmen üretime devam edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de bir fanın olay günü saat 11.00'de bozulduğunu açıklamıştı. Bilgin, "Madende patlama olmadan önce saat 11.00 civarında bir fan bozulmuş. Fan bozulduktan sonra değerlerde farklılaşma ortaya çıkmış. Ne yapılması lazım? İşletmenin hemen işi durdurması lazım. Suçlamak için söylemiyorum ama tabloyu görmek için. Oradaki kusurları yargı sürecine intikal etmiştir" demişti.

Soruşturma kapsamında tutuklanan mühendis Şahan Kahraman da "Bir sonraki vardiya, bu parçayı takacaktık" demişti.

Öte yandan soruşturma kapsamında TTK Amasra Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 8 kişi tutuklanırken, 4'ü adli kontrolle olmak üzere 16 kişi serbest bırakıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER