Anayasa Mahkemesi'nden seçim barajı açıklaması

AYM seçim barajı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. AYM “Anayasa kuralları içindeki cevaplardan yorumlar yapılarak sonuç çıkarılması gazetecimizin kendi görüşüdür” dedi.

Anayasa Mahkemesi'nden seçim barajı açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı  seçim barajı tartışmalarına ilişkin açıklama yaptı. AYM “Anayasa kuralları içindeki cevaplardan yorumlar yapılarak sonuç çıkarılması gazetecimizin kendi görüşüdür” dedi.

AYM tarafından yapılan açıklama şöyle:

“27–28 Kasım 2014 tarihleri arasında Avrupa Konseyi’nin “Anayasa Mahkemesi’nde Bireysel Başvurunun etkinleştirilmesi” konusunda Antalya da düzenlendiği konferans sonrasında bir gazeteci yemek sırasında “Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçim barajı ile ilgili yaptığı bireysel başvuruların ne aşamada olduğu konusunda” bir soru sormuştur.

“Soruya karşılık Sayın Başkan Haşim Kılıç’ın verdiği cevapta aynen “Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurul’un da görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na gönderildiği, Genel Kurul’un uygun olması halinde belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği” belirtilmiştir. Bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmemiştir.

“Yapılan başvuruların “kabul edilebilir” olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığı açıktır.

“Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir.

“Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de Üyelerimizin bu güne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir.”

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2014, 09:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER