Bakan, madende kaç işçi olduğunu açıkladı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki son duruma ilişkin basın açıklaması yaparak soruları yanıtladı.

Bakan, madende kaç işçi olduğunu açıkladı
Yıldız, "Maden ocağının biraz yorulduğunu söylemem lazım. Çok daha dikkatli arama ve kurtarma çalışmalarını yürütmememiz gerekiyor. Hızımızı azaltan unsurlar var. Abilerimizden müracaat edenler 19 aile müracaat eti benim içeride yakınım, oğlum var dedi. Şu ana kadar 16 ailemizden DNA testi için örnekler alındı. Adli Tıp Kurumu'nda da bunlar değerlendiriliyor" diye konuştu.

"İÇERİDE MAKSİMUM 18 İŞÇİ KARDEŞİMİZİN OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ"

18 işçinin madende olduğunu tahmin ettiklerini belirten Yıldız, "İçeride maksimum 18 işçi kardeşimizin olduğunu görüyoruz. Bu 16'ya da düşebilir. Ailemizin beyanlarını dikkate alarak söylüyorum. Vardiyadan çıkan bazı işçilerin tekrar kurtarma çalışmalarına girdiklerini anlıyoruz. Bu 2,3 tereddüdümüz bundan kaynaklanıyor. İçeride 18'den fazla olmadığını düşünüyoruz. Hayatını kaybedenlerin toplam sayısının 300,301 olacağını, 302 olmayacağını tahmin ediyoruz. Bu civarlarda maden ocağımızı da böyle bir sayı ile kapatabiliriz diye öngörüyoruz" dedi.

"YANGIN BİR MİKTAR DA HA DEVAM EDİYOR"


Yangının az da olsa devam ettiğini söyleyen Yıldız, "Tahkimat yapılıyor. Tavanı güçlendirecekler. Daha ileride bulunan işçi kardeşlerimizi alıp ocak dışarı çıkaracaklar. İçeride karbonmonoksit oranının düne göre biraz daha düştüğünü görüyoruz. Yangın bir miktar da ha devam ediyor. O yine karbonmonoksit yayımını yapıyor. Ama düşme eğilimi de var. Yangının tamamen söndürülmesi için arkadaşlarımız biraz zaman harcayacaklar. Daha sonra daha ileride bulunan iki bloğa da ulaşılacak" diye konuştu.

"530 KURTARMA ÇALIŞMASINA KATILAN ARKADAŞ VAR"

"Vardiya ile çalışan karbonmonoksit altında çalışan sağlığını ön plana almış durumundayız. Hızımızda bu nedenle yavaşla olmuş olabilir. 530 kurtarma çalışmasına katılan arkadaş var. Hepsinin içeri girmesi söz konusu değil. Dönüşümlü olarak. Bazı araçların azaltılması talimatını verdim" açıklamasında bulundu.

"MAKSİMUM 302 İŞÇİ KARDEŞİMİZİ KAYBETMİŞ OLARAK BURAYI KAPATIRIZ DİYE DÜŞÜNÜYORUZ"

Yıldız, "Bu maden kazasında, 300 işçi kardeşimizi veya 301 veya 299 civarında nihayetlendirebileceğimizi düşünüyoruz. Ümit ediyoruz ki inşallah daha altında çıkar. 299, 300 maksimum 302 işçi kardeşimizi kaybetmiş olarak burayı kapatırız diye düşünüyoruz" dedi. 

"16 AİLEDEN DNA TESTİ ALINDI"

Yıldız, "DNA testi için 16 ailemizden DNA testi için de örnekler alındı. Adli Tıp Kurumu'nda da bunlar değerlendiriliyor. Eşleştirmeler yapılacak" dedi. 

"MADEN OCAĞINA DENETİM EKİPLERİNİ SOKAMAYIZ"

Kayıt dışı işçi çalıştırılmasına yönelik bir soru üzerine Yıldız, "Kayıt dışıları özel sektörle konuşursunuz, basın toplantısı düzenleyeceksiniz" diyerek, "Şu anda teftiş kurulları içeride. Denetimler içeride. Onlar hazır bütün onaylarını almış halde bekliyorlar. Ama şu anda maden ocağına denetim ekiplerini sokamayız. Yangının tamamen sönmesi lazım. Daha sonra denetim ekipleri girecek" diye konuştu. 

"HEM DÜNYAMIZI HEM AHİRETİMİZ İLGİLENDİREN BİR KONU"

Yıldız, "Adli ve idari soruşturma başlatılmıştır. Bununla alakalı da kimsenin endişesi olmasın. Arkadaşlar bakın bu veballi bir iş. Hem dünyamızı hem ahiretimizi ilgilendiren bir iş. 300 civarında kardeşimizi kaybedeceğiz, bununla alakalı herhangi birine hatası varsa tahammülümüz olmaz. Bu vebale kimse de girmemeli. Arkadaşlarımı da bu manada uyardım. Yüzlerce rakamın iştahla telaffuz edenleri utanarak izliyorum. 77 milyon yaralı" açıklamasında bulundu. 

"ÖZEL SEKTÖRE SORUN"

"Soma Holding müdürünün eşinin Manisa Ak Parti Meclis üyesi olduğu iddiaları var?" şeklindeki soruya Yıldız, "Bunu sorun. Özel sektörle görüşeceksiniz. Her bir şeyi sorabilirsiniz. Buna hiçbir konuyla gölge düşürmemeye çalışmak lazım. Siz bugün özel sektörün basın toplantısında istediğiniz soruları sorabilirsiniz. Önceliğimiz işçi kardeşlerimizi çıkarmak. Daha sonra bütün detaylar ortaya çıkarılır" diye yanıt verdi. / dha
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER