Soma faciasıyla ilgili savcılık harekete geçti

Soma'daki maden faciası soruşturmasıyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner yazılı açıklama yaptı. Şahiner Soma faciasında yaralananların ve olayın tanıklarının ifadelerini almaya başladıklarını açıkladı.

Soma faciasıyla ilgili savcılık harekete geçti
Başsavcı Şahiner, olayın olduğu günden bu yana Soma'da nöbetçi olan tüm Cumhuriyet Savcılarınca soruşturmanın süratle devam ettiğini belirterek, “Olayın mağduru olan kişi veya kişilerin ifadeleri Soma Cumhuriyet Savcıları tarafından alınmaya başlandı. Halen ifade alma işlemlerinin devam ediyor. Olayın tanığı olan kişi veya kişilerin de ifadeleri alınmaya başlandıö dedi.

"DELİLLER MUHAFAZA ALTINDA"

Olay yerinde delillerin tespiti ve muhafaza altına alınması için olaydan hemen sonra savcıların gerekli önlemleri aldığını belirten Başsavcı Şahiner, “Olay yerinde ve çevresinde olayın aydınlatılmasına imkan verecek delil niteliğinde olan tüm bilgi ve belgeler, Cumhuriyet Savcıları tarafından muhafaza altına alınmıştır" ifadelerini kullandı.

'OLAYIN NEDENİNİ ARAŞTIRIYORUZ'

Açıklamasında, olayın meydana geliş sebebinin tespiti için maden mühendisi, elektrik mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşan üçlü bilirkişi heyeti oluşturduklarını kaydeden Başsavcı Şahiner, "Olay yeri ve çevresinde, meydana gelen maden kazasının sebebinin tespitine çalışılıyor. Halen de görevli Cumhuriyet Savcısının talimatıyla bilirkişi heyeti tarafından çalışmalara devam ediliyor" dedi.

'FAİLLERİN TESPİTİNE ÇALIŞIYORUZ'

Başsavcı Şahiner, olayın fail veya faillerinin tespiti, kazanın tespiti ve fail veya faillerin kusur durumlarının tespiti için gerekli olan adli çalışmaların olay yeri ve çevresindeki Cumhuriyet Savcıları tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Şahiner'in yazılı açıklaması, "Adli inceleme ve soruşturmanın en kısa sürede tamamlanarak yasal anlamda Soma'da görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından gereğinin yapılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur" şeklinde son buldu. / dha
Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2014, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER