Belediye başkanı: Sokaklara dökülürüz

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş., Şırnak'ın İdil İlçesi'nde, belediyenin elektrik borcunu ödemediği gerekçesiyle, ilçe merkezine içme suyu sağlayan Cehennem Deresi'ndeki pompa istasyonuna giden elektrikleri kesti. İdil Belediye Başkanı DBP'li Mehmet Muhdi Aslan, "Gerekirse sokaklara dökülürüz" dedi.

Belediye başkanı: Sokaklara dökülürüz
DEDAŞ'in ilçeye içme suyunu sağlayan Cehennem Deresi'ndeki pompaj istasyonuna giden elektriği kesmesinin ardından İdil Belediye Başkanı Mehmet Muhdi Aslan, Başkan Yardımcısı Nevin Oyman, Sırtköy Belediye Başkanı Evin İğdi, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları, DBP İlçe Başkanı Hasan Yalman'ın da aralarında bulunduğu bir grup, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı.

Belediye Başkanı Mehmet Muhdi Aslan, gerekirse sokaklara döküleceklerini belirterek,şunları söyledi:

"Cehennem Deresi'nden gelen su motorlarına ait elektriğimiz kesilmiştir. Biz belediyeyi devralırken yaklaşık 7-8 milyon borç vardı. Kendi imkanlarımızla bu borcu ödemeye çalıştık. Her ay düzenli olarak DEDAŞ'a 100 bin lira ödememize rağmen, bu rakamı kabul etmiyorlar. DEDAŞ bize borcun tamamını ödememizi, ödemememiz halinde suyumuzu keseceklerini söylüyor. İdil Belediyesi'ne ayda 600-700 bin lira para geliyor. Yani bir anda 6-7 milyon lirayı nasıl verebileceğimizi düşünüyorlar. Bugün itibariyle suyumuzun geldiği Cehennem Deresi'nde bulunan motorlara ait elektrik kesilmiştir. Biz de DEDAŞ'a diyoruz ki, isterse özel bir şirket olsun, isterse devlete ait bir şirket olsun; suyumuza ait elektriği kesmelerini kınıyoruz. Diyoruz ki, nasıl anlıyorlarsa anlasınlar, biz halkımız ile beraber DEDAŞ'a karşı elimizden geleni yaparız. Gerekirse sokaklara dökülürüz. Belediye başkanları ve meclis üyelerimizin başı da gitse, suyumuzun kesilmesini kabul etmeyiz. DEDAŞ'a sesleniyoruz; bizim olanaklarımız bunlardır. Ancak bu kadar ödeyebiliriz. DEDAŞ'ı kınıyoruz. Halkımıza sesleniyoruz; arkamızda durun, bırakmayın suyumuz kesilsin. Halkımıza zaten güveniyoruz, belediyesine yüzde 85 oy veren bir halk, belediyesinin de arkasında duracaktır" dedi. / dha
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER