Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı

Berkin Elvan’ın 3 yıl önce bugün, polisin attığı gaz fişegiyle kafasından vurulduğu Gaziler Sokak’ta anma yapıldı.

Berkin Elvan, vurulduğu yerde anıldı
 Berkin Elvan, polis tarafından kafasından vurulmasının üçüncü yıldönümünde, babası Sami Elvan, annesi Gülsüm Elvan ve Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu tarafından Okmeydanı’da anıldı. Berkin Elvan’ın vurulduğu Gaziler Sokak’ta açılan ve Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu standa, ekmek ve karanfil konuldu. Anne Gülsüm Elvan, oğlunun fotoğrafını öptü.


Gezi Şehit ve Gazileri Platformu adına Volkan Kesanbilici tarafından basın açıklaması okundu. Taksim Dayanışması Platformu’ndan Mimar Mücella Yapıcı da anmaya katıldı. Gezi Şehit ve Gazileri Platformu ve Sami-Gülsüm Elvan adına basın açıklamasını okuyan Volkan Kesanbilici, şunları söyledi:

“14 yaşındayken 16 Haziran 2013 tarihinde Okmeydanı’nda bu sokakta ve tam burada, polisin attığı gaz fişeği ile başından yaralanan ve 269 gün yaşama tutunmaya çalıştıktan sonra 15 yaşında hayatını kaybeden oğlumuz Berkin Elvan için bir aradayız. Berkin’in vurulmasının üstünden 1096 gün, ölümünün üzerinden ise 827 gün geçti. Bu süreçte kamuoyunun tüm dikkatine ve tepkilerine rağmen soruşturmada hiçbir ilerleme sağlanabilmiş değil. Siyasi iktidarın baskısıyla adliye ve emniyetin bu cinayete ilişkin soruşturmayı sürüncemede bıraktığı ve keyfi olarak bilgi paylaşmadıkları ortada. Çocuklar öldürülmesin, istiyoruz. Ülkemizin her yerinde çocuklar, kadınlar, erkekler, gençler, yaşlılar, bebekler katlediliyor. Bu kan, gözyaşı dinsin artık. Bombalar, silahlar sussun. Biz evlatlarımızı öldürenlerin, evlatlarımızı yaralayıp sakat bırakanların yargılanmasını istiyoruz. Adil bir yargılama istiyoruz ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER