Böcek ile DEM Parti gerginliğinin perde arkası: Değil salon, randevu bile vermedi

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek ile DEM Parti arasındaki krizin, HDP dönemine dayandığı ortaya çıktı. DEM Partililer, Böcek’in HDP’nin görüşme talebini bile kabul etmediğini söyledi.

Böcek ile DEM Parti gerginliğinin perde arkası: Değil salon, randevu bile vermedi

Antalya’da pazar günü yapılan DEM Parti İl Kongresi’nde gündeme gelen salon tahsisi krizinin perde arkası ortaya çıktı. CHP’nin il başkan yardımcıları düzeyinde katıldığı kongrede, DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’ın Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in kendilerine salon tahsis etmediği yönündeki sözleri kamuoyunda yankı buldu.

Muhittin Böcek ve DEM Parti arasında son günlerde gün yüzüne çıkan krizin, aslında 2019 yılına ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) dönemine dayandığı öğrenildi. Muhittin Böcek’in HDP döneminde gelen hiçbir görüşme talebini kabul etmediğini söyleyen DEM Partililerin, o dönemde CHP İl Başkanlığı aracılığı ile yaptıkları başvuruların da sonuçsuz kaldığını belirtildi.

CAM PİRAMİT HDP’YE VERİLMEDİ

HDP Antalya İl Yönetimi’nin, partinin il kongresi için şehir merkezindeki Cam Piramit’in tahsis edilmesi talebini, dönemin CHP İl Başkanı Ahmet Kumbul’a ilettiği, Muhittin Böcek’le görüşen Kumbul’un ise “Cam Piramit’in siyasi partilere tahsis edilmediği” yanıtıyla döndüğü belirtildi.

Daha önce il kongreleri için İYİ Parti’ye ve Saadet Partisi’ne tahsis edilen salonla ilgili aldıkları bu yanıttan sonra HDP ve Böcek yönetimi arasında iplerin koptuğu ifade edildi. Büyükşehir yetkilileri kendilerine böyle bir talebin ulaşmadığı yönünde bilgi verirken, DEM Parti Eş Genel Başkanı Bakırhan ise talep ettikleri salon tahsisinin yapılmadığını ifade etti.

KRİZ, BÖCEK'İN SEÇİLDİĞİ GÜNLERDE BAŞLADI 

DEM Parti ile Muhittin Böcek arasındaki gerginlik, Böcek’in Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği ilk günlerde başladı. Seçilmesine destek olan tüm siyasi partilerin il başkanlıklarına teşekkür ziyaretinde bulunan Böcek, HDP Antalya İl Başkanlığı’na gitmedi. Daha sonra HDP Antalya İl Yönetimi’nin CHP’li Büyükşehir Belediyesi ile görüşme adımlarının reddedilmesi ve salon tahsisi gibi taleplerinin geri çevrilmesi üzerine büyüyen kriz, dönemin HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül’ün randevu talebinin de reddedilmesiyle iyiden iyiye kendini gösterdi.

Partinin öne çıkan isimlerinin de konuyu sosyal medyada gündeme getirmeleriyle birlikte, yaşanan kriz ulusal bir hal aldı. DEM Partili Sırrı Sakık da önceki gün "Yengemi Antalya’da defnetmek istediğimizde Muhittin Böcek mezar yeri bile vermemişti" diyerek ‘Oy moy yok’ çıkışını yapmıştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER