Davutoğlu: Komisyon vicdanıyla karar verdi

Başbakan Davutoğlu, 4 eski bakanla ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu’nun kararı için “Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar verdiler” dedi.

Davutoğlu: Komisyon vicdanıyla karar verdi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

‘Başarımız demokratik istikrar’

“Hedeflerine ulaşamadılar. Ama bu hedeflerle neye yöneldiklerini sorgulamak bizim görevimizdir. 12 yıllık iktidarımızda en büyük başarımız demokratik istikrardır. Baktılar ki 12 yılda bir başarı hikayesi var.

“Bunu en can alıcı yerinden vurmak için ülkeyi itibarsızlaştırmaya çalıştılar. Milletle kucaklaşmış olarak siyasi hayata girmiş olanlar böyle karanlık komplolardan etkilenir mi?

“Bizim her türlü tuzağa karşı en büyük dayanağımız millet olmuştur. AK Parti grubunun her bir ferdi adını siyasete altın harflerle yazdıracaktır.

“İkinci hedefleri ekonomik kriz çıkarmaktır. Hep kara haber ürettiler. Avrupa Birliği üyesi hiçbir ülkede bizim başarı hikayemiz yok. Birçok ülkeden daha performanslı bir bütçe çıkardık. İki haberle ekonomimizin sağlamlığı konusunda şok yaşadılar. Enflasyon yüzde 0,44 düştü ve iniş trendi devam edecek. Borsa son iki yılın rekorunu kırdı.

‘Bahçeli kendi dönemini hatırlasın’

“Beklediklerinin aksine ithalatın ihracatı karşılama oranı yüzde 70’lere geldi. Çünkü bu ekonominin gücü kaynağı AK Parti kadrolarının siyasetidir. Bahçeli kendi dönemini hatırlasın, biz de krize giden hortumları hatırlatırız. Bu ekonomi ak bir siyasetin elinde başarıya ulaşmıştır. Ekonominin bozulmasını bekleyenler daha çok beklerler.

“Üçüncü hedefleri de Türkiye’yi uluslararası arenada itibarsızlaştırmak, bir başarı hikayesini karalamak. Dört yıldır uluslararası medyanın karalamasıyla karşı karşıyayız. Bütün bunlar Türkiye’ni başarı hikayesinin dışarıya yansımasıyla oldu. Uluslararası arenada bu kampanyanın ulaşmadığı yerler demokrasinin geliştiği darbe dönemlerinin ayaklar altına alındığı bir dönem olarak hatırlanacak. Onlar ne kadar çabalarlarsa çabalasınlar, Somali’nin de Filistinli’nin de Suriyeli’nin da kalbinde al bayrak var. Onların kalbine al bayrağı işleyen de AK Parti olmuştur.

‘Gezi olayları bir darbe süreciydi’

“Bir yıl içinde demokratik istikrara darbe vurmak, Türkiye’yi itibarsızlaştırmak isteyenlere karşı mücadelemiz sürecek. Bu oyunları bozduk. Geçen sene yaşadıklarımız, MİT Müsteşarımız sorguya çağrılması, MİT tırlarına operasyon, Gezi olaylar, bir darbe süreciydi ve biz bu sürece karşı dim dik durduk. Bu darbe teşebbüsünü yapanlar tarih ve millet önünde mahkumdurlar.

“Paralel çete bu işlerde tek başına değil. Son bir yıl içinde biz muhasebemizi yaptık siz de yapın. Bir CHP vekili, paralelcilerle işbirliği yaptık dedi. Bu darbe teşebbüslerine karşı siz ne yaptınız. 27 Mayıs, 28 Şubat’ta darbecilerle  işbirliği yaptıysanız, paralelcilerle de işbirliği yaptınız. CHP ve MHP paralel çeteyle birlikte 30 Mart’ta koalisyon yaptı.

Şişli tartışmaları

“Şişli’de anlaşmaya gittiler. Hayri İnönü başkan seçilirse Sarıgül’ün oğluna bıracak görevini. Burada bir saltanat ve şiddet kültürü var. Şantaj, tehdit kültürü var. Bunlardan demokrasi çıkar mı, çıkmaz. 2 ayı doldu hala Şişli sorununu çözemediler. Bunların hiçbir zaman demokratik zihniyeti olmadı.

Meclis Soruştur Komisyonu’nun kararı

“Soruşturma Komisyonu hukuki bir süreçtir. Konuyu objektif bir şekilde ele aldılar ve vicdanlarıyla karar verdiler. İddialar ortaya atıldıktan sonra bakanlar görevi bıraktılarr. Komisyon savcıların fonksiyonunu yürütür ve iddianame niteliğinde bir karar alırlar.

“Biz bu süreçte komisyona müdahalede ve telkinde bulunmadık. Ama muhalefet her gün ihsası reyde bulundu. Bu bir suçtur. Soruşturma komisyonunu kurduk, hiçbir zaman bir telkinimiz olmadı. Bu karar herkesin saygı duyması ve sonuçlarını beklemesi lazım.

“Yüce Meclis konuyla ilgili kararını verecektir. Komisyon kendi hukuk anlayışı içinde bir karar vermiştir. Biz AK Parti olarak atılması gereken tüm adımları attık. Bu süreçte Komisyon kendi kararını alırken ve baskı altına alınmamışken, AK Parti kadrolarını yönlendirme çabası var.

‘AK Parti vicdan ve adaletin kendisidir’

“Yasakları birer birer kaldırdık. Yolsuzlukla mücadele konusunda başarılı olduk. Yolsuzluğa neden olan kaynakları kuruttuk. Vicdan ve ahlak hareketi olarak doğan AK Parti’nin lekelenmesine asla izin vermeyiz. Bizim milletimiz de bizi aslanlara yem etmedi. AK Parti vicdan ve adaletin ta kendisidir.

“Neyi ne zaman yapacağımıza, hangi tedbiri alacağımıza biz karar veririz. Kimsenin tilki hesaplarıyla yönümüzü değiştirmeyiz. Komisyonun raporuna saygı duyarız. Bu süreçte kesin bir kararlılıkla devam ederiz.

‘Rüya görmeye devam etsinler’

“AK Parti merhamet hareketinin adıdır. Reformcu adımlarımızı aynı kararlılıkla sürdürmek için tedbirlerimizi aldık. Onlar kendi küçük hesapları üzerinden rüya görmeye devam etsinler.  Biz büyük hamlemizin kararlı adımlarına devam edeceğiz. AK Parti ahlak ve vicdanın siyasi adresi olmaya devam edecektir.

“2015’te daha birçok koalisyonlar kurabilirler. Ama biz bu koalisyonları da bozarız. AK Parti olarak milli irade demeye devam edeceğiz. Milli iradeyi hakim kılmaya devam edeceğiz. Bizim millete karşı verilmiş bir sözümüz var. “ / İMC

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 07:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER