'Davutoğlu'nun Meclis başkanı yapılması gündemde değil'

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekim ayındaki TBMM başkanlığı seçiminde aday gösterileceği iddiasının doğru olmadığı öne sürüldü.

'Davutoğlu'nun Meclis başkanı yapılması gündemde değil'
Eski Başbakan, AKP Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu'nun TBMM başkanlığı için aday gösterildiğine dair iddianın doğru olmadığı belirtiliyor.


Sözcü Yazarı Zeynep Gürcanlı,  'Yolsuzluk ‘milli dava’ değildir!' başlıklı yazısında "AKP'de son dönemde moda deyim “metal yorgunluğu”…

AKP Genel Başkanı Erdoğan tarafından konuşmalarında, toplantılarında sık sık dile getirilen bu tabir, AKP örgütünde ciddi rahatsızlık yaratmış durumda.
Erdoğan'ın “yolsuzluk yapanları kenara alacağız” -dikkat buyurun; ‘yargıya havale edeceğiz' değil, ‘kenara alacağız'- cümlesi de bu “metal yorgunluğu” söylemine eklenince, AKP'nin içi iyiden iyiye karışmış durumda.

Bu söylem, partide bir şekilde görevden ayrılan/alınanların “Fetöcü” ya da “yolsuzluğa karıştı” söylentileriyle karşı karşıya kalma tehlikesini doğurdu.
Ancak Ankara siyasi kulislerine göre, AKP yönetimi partideki bu içten içe büyüyen rahatsızlığı bastırmak için en kesin yolu bulmuş durumda; Başbakanlık görevinden, yine “ansızın” alınan Ahmet Davutoğlu'na, bir şekilde “iade-i itibar” yapılacak; Böylece de, AKP'de “görevinden ayrılanlar değersizdir” izlenimi silinecek, “nöbet değişimi” söylemine geri dönülecek.

Bu amaçla, ekimde yapılacak TBMM Başkanlık seçimlerinde, Davutoğlu'nun İsmail Kahraman yerine “Başkan adayı” yapılması gündemde.
Elbette son kararı Erdoğan verecek…" ifadelerini kullanarak iddiayı ortaya atmıştı.

ÇEVİKCAN: NE DAVUTOĞLU'NA BÖYLE BİR TEKLİF GÖTÜRÜLMÜŞ NE DE...

Ancak bugün Milliyet yazarı Serpil Çevikcan'ın da aralarında olduğu isimler bu iddianın gerçeği yansıtmadığını yazdı.

Çevikcan, "Parti içi barış da haliyle Erdoğan’ın gündeminde. Bu noktada, son günlerde eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun TBMM Başkanlığı’na aday gösterileceği iddiaları kamuoyuna yansıdı. Ne Davutoğlu’na böyle bir teklif götürülmüş ne de Davutoğlu’ndan böyle bir talep gelmiş" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2017, 13:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER