Demirtaş: Bu oyuna kimse düşmesin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Cizre’de yaşanan provokasyonla ilgili, "Bu oyuna kimsenin düşmemesi, gelmemesi lazım. Tahrik eden, kışkırtan, birbirine düşürmeye çalışan kim varsa provokasyonun oradan geldiği bilinmelidir" dedi.

Demirtaş: Bu oyuna kimse düşmesin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 3 kişinin hayatını kaybettiği provokasyonu değerlendirdi. Ölen 3 kişiye Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileyen Demirtaş, “Acılarını yürekten paylaştığımı belirtmek istiyorum” dedi.  Özellikle Cizre’deki olaylar başladığı saatte bazı sosyal medya hesaplarından tahrik eden, iki tarafın gençlerine bir birine karşı kışkırtan yayınlar yapıldığını tespit ettiklerine dikkat çeken Demirtaş, “Bu sosyal medya hesapları tam olarak kimindir, bunları savcılığa bildirip araştırılmasını isteyeceğiz.Tahmin ediyorum ne Hüda-Par’a ne de Kürt gençliğine ait olmayan hesaplardan onlarınmış gibi yayınlar yapan hesaplar fark ettik. O nedenle Cizre’deki mevzunun muhtemeldir ki, iki taraf içine sızma yapmış ve bilinçli bir şekilde çatışma katliam yaratmak isteyen güçlerin tezgahı oyunudur. Bu oyuna kimsenin düşmemesi, gelmemesi lazım. Sabırlı sağduyulu metanetli davranılırsa bu tür provokasyonları atlatmak kolay olur. Tarafların kullandığı dile mutlaka dikkat etmesi gerekir.Tahrik eden kışkırtan birbirine düşürmeye çalışan kim varsa provokasyonun oradan geldiği bilinmelidir" diye konuştu. 

ARINÇ PROVOKATÖRLERİ TANIYOR MU?

Hükümet medyasına bağlı gazetelerin Cizre’de olay başladıktan sonra yaptığı yayınların çok çirkin ve alçakça olduğuna dikkat çeken Demirtaş, şöyle devam etti: “ ‘Zerdüştler Müslüman mahallesine saldırı yaptılar’ diye manşet attılar. Dolayısıyla acaba hükümetten birilerinin de bu provokasyondan haberi var mıydı merak ediyorum. Mesela Bülent Arınç ‘Orada Hüda-Parlılar mağdur konumda diğerleri saldırıyorlar’ diye demeç verirken hükümet sözcüsü olarak hangi bilgiye dayanıyordu Ben, Bülent Arınç’a sormak istiyorum. Cizre’deki provokasyonda senin parmağın var mı, yok mu? Bunu bir açıkla, nereden biliyorsun? Daha olaylar devam ettiği dakikalarda, saatlerde kim mağdur, kim provokatör, ne oluyor? Bunları araştırmadan bir hükümet sözcüsü olarak nereden biliyordun merak ediyorum. Sana bağlı gazetelerde hemen provokatif yayın yaptığına göre Bülent Arınç’a sormak lazım tanıyor mu provokatörleri."

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 12:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER