Demirtaş: Kürt Sorunu Yoksa Hükümet Bu Adımları Neden Atıyor

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok. Neyin eksik senin?" sözlerine soruyla karşılık verdi.

Demirtaş: Kürt Sorunu Yoksa Hükümet Bu Adımları Neden Atıyor
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünBalıkesir'de yaptığı konuşmada "Şimdi varsa yoksa bakıyorsun Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok. Neyin eksik senin? Başbakan çıkardın mı, bakan çıkardın mı, çıkardın. TSK'de var mısın varsın. Ne istiyorsun, daha ne istiyorsun? diye konuşmuştu.

"SORUN YOKSA BU ADIMLAR NE İÇİN?"

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan Erdoğan'a yanıt gecikmedi. Sürecin pozitif ilerlemesi için adımların atılması gerektiğine dikkati çeken Demirtaş, "Kürt sorunu yoksahükümet bu adımları neden atıyor? Kendi aralarında nasıl bir rol dağılımı yaptılarsa artık birisi 'Kürt sorunu yoktur' diyor öbürü Kürt sorununu çözmek için adım atacağız diyor." açıklamasında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SORUNU AKP"

Erdoğan'ın açıklamasını "Seçime yönelik sözler" şeklinde değerlendiren Demirtaş, "Yakında Abdullah Öcalan'ı asalım mı asmayalım mı tartışmasını da çıkarır. Türkiye'de en büyük sorun tekleşme sorunudur, AKP sorunudur." dedi.

NEWROZ'DA VERİLECEK MESAJIN ÖNEMİ

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezinde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu heyetini kabulünde gazetecilerin sorularını cevapladı. Çözüm sürecine ilişkin bir soru üzerine Demirtaş, Newroz'da verilecek mesajın içeriğinin önemli olacağına işaret ederek, nasıl bir çağrı yapılacağını bilmediklerini ve görüntülü mesajın etkili olacağını söyledi. Demirtaş, barış sürecinin ilerlemesi kanaatinde olduklarını belirterek,HDP olarak buna katkı sunmaya devam edeceklerini söyledi.

İZLEME HEYETİ

İzleme Heyeti konusunda tartışılan isimlerin olduğunu anlatan Demirtaş, bu isimlerin ifade edilmesinin güvenlik açısından sakıncalı olacağını ve bunun bugün ya da yarın gerçekleşeceğini ifade etti. Demirtaş, bu isimlerin sürecin, Öcalan'ın güvenliği düşünülerek önerilmiş isimler olduğunu belirterek, birkaç gün içinde netleşince bilgilendirilmenin yapılacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 09:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER