Demirtaş: Türkiye'de tansiyon artmış durumda

Washington’da yeni açılan Kurdish Policy Research Center’in düzenlediği toplantıda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Sokağa çıkmanın yasak olduğu yerlerde yaşanan katliamlar iki toplum arasındaki mevcut kutuplaşmayı inadına gerilimli hale getirdi. Hepimizi kaygılandıracak kadar tansiyon artmış durumda” dedi.

Demirtaş: Türkiye'de tansiyon artmış durumda

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Washington’da yeni açılan Kurdish Policy Research Center’in düzenlediği toplantıda konuştu.

Demirtaş, “1990’lı yıllar ile bugün kıyaslandığında bütün bu yapılanlar yanında, çok daha cesur bir duruş sergiliyor. Her şeye rağmen korku yaratmayı başaramıyorlar. Bu suçları işleyenler korkuyorlar. 90’lı yıllardaki gibi cesur değiller. Bundan dolayı, talimatı veren de uygulayan da yargılanabileceklerini, gün geldiğinde cezalandırılacaklarını biliyorlar” diye konuştu.

“İki toplum arasındaki kutuplaşma gerilimli hale getirildi”

“Ülkenin batısında şiddet ve terörizm Ankara’yı vurdu. TAK denen örgütlenme, şehir terörizmine başvuruyor. Burada Türk – Kürt çatışmasına gitme riski var mı, nasıl görüyorsunuz?” şeklindeki soruya Demirtaş şu yanıtı verdi:

“Bu tür tespit ve değerlendirmeler yapılırken hassas davranılmalı. Ankara’da yaşanan katliam, İstanbul’da yaşanan patlama, zaten uzun yıllardır var olan kamplaşmayı, tansiyonu yükseltti.

“Sokağa çıkmanın yasak olduğu yerlerde yaşanan katliamlar iki toplum arasındaki mevcut kutuplaşmayı inadına gerilimli hale getirdi. Hepimizi kaygılandıracak kadar tansiyon artmış durumda.”

“Medya ambargosu çok güçlü”

“Türkiye’de Kürt sorununa odaklanma mecburiyetimiz var” diyen Demirtaş, Türkiye’nin genel durumu ile ilgili de kaygılarının olduğunu söyledi.

“Türkiye’de Kürt sorununa odaklanma mecburiyetimiz var. Türkiye’nin genel durumu ile ilgili de kaygılarımız var. Türkiye’de yaşayan herkes bundan etkileniyor, tek adam sistemine gidiliyor. Herkes için bir mücadele yürütmeye çalışıyoruz ama kolay olmuyor zira medya çok kapalı bize, medya ambargosu çok güçlü.”

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2016, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER