Dışişleri Bakanlığı'ndan Tel Abyad raporu

Tel Abyad’ın IŞİD'den kurtarılmasının ardından Türkiye’nin yaptığı değerlendirme raporlaştırıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Tel Abyad raporu

Suriye'nin Türkiye sınırında yer alan Tel Abyad’ın IŞİD’den PYD’ye geçmesinin ardından Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı değerlendirmeye göre; Türkiye, IŞİD ile mücadeleyi her platformda sürdürecek. Aynı zamanda da PYD’nin Suriye ile ilgili kırmızıçizgileri aşmasına göz yumulmayacak.

Hürriyet’ten Deniz Zeyrek’in ulaştığı, Dışişleri Bakanlığı’nın devletin zirvesi için hazırladığı Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık veTürk Silahlı Kuvvetleri’nin de onayını alan değerlendirmeler Tel Abyad değerlendirmesi özetle şöyle:

-Türkiye, IŞİD’i ‘terör örgütü’ olarak görmektedir. Uluslararası koalisyonun IŞİD ile mücadelesinde görev almaya devam edilecek.

-Türkiye’nin şartları PYD’ye en üst düzeyde iletildi. Esad rejimi ile işbirliği yapmaması, Suriye’nin toprak bütünlüğüne aykırı hareket etmemesi, Suriye’nin geleceğine bütün Suriye halkının birlikte karar vereceği, PYD’nin bunun dışında kalmasının kabul edilmeyeceği anlatıldı.

-PYD’nin IŞİD ile mücadelesi, bütün dünyanın sempatisini kazandı. Türkiye de IŞİD’in geriletilmesinden memnundur. Bu nedenle müttefiklerin IŞİD ile mücadelede PYD’ye destek vermesine itiraz etmedi.

-PYD’nin Akçakale-Tel Abyad arasındaki sınırı; Türkiye’den Suriye istikametine doğru geçişlere kapatması kabul edilemez.

-Kuzey Suriye’de IŞİD’den ve Esad’dan arınmış bir bölge Türkiye’nin tampon bölge teklifinin hayata geçirilmesine zemin oluşturabilir.

-Türkiye’nin IŞİD ile mücadele konusundaki samimiyeti hâlâ sorgulanıyor. IŞİD’in insan ve lojistik kaynağının Türkiye üzerinden gittiğine ilişkin algıyı ortadan kaldırmamız gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2015, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER