Diyarbakır'da gözaltına alınan 16 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır’da 8 Haziran’da gözaltına alınan 22 kişiden 16 gazeteci tutuklandı. Gazeteci Esmer Tunç, Mehmet Yalçın, Kadir Bayram, Feynaz Koçuk ve İhsan Ergülen adli kontrolle serbest bırakıldı.

Diyarbakır'da gözaltına alınan 16 gazeteci tutuklandı

Diyarbakır'da 8 Haziran'da gözaltına alınan 20'si gazeteci 22 kişiden 16'sı bu sabaha karşı sevk edildikleri Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Mezopotamya Haber Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç, JinNews Haber Müdürü Safiye Alagaş, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFGD) Eşbaşkanı Serdar Altan, Xwebün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mehmet Ali Ertaş ile gazeteciler Ömer Çelik, Neşe Toprak, Mehmet Şahin, Zeynel Abidin Bulut, Elif Üngör, Remziye Temel, Suat Doğuhan, Lezgin Akdeniz, İbrahim Koyuncu, Abdurrahman Öncü, Ramazan Geciken ve Mazlum Güler tutuklanan Kürt gazetecilerin isimleri.

Gözaltına alınan gazetecilerden Gülşen Koçuk, Kadir Bayram, Mehmet Yalçın, Esmer Tunç ve Feynaz Koçuk ile gazetecilerle birlikte alınan İhsan Ergünlü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adliye önünde bekleyen gazeteciler ve aileler kararı protesto ederek "Özgür basın susturulamaz", "Direne direne kazanacağız" ve "Bexwedan Jiyan e" sloganları attı. DFG de kararı Twitter hesabından duyurdu:

BİANET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER