Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü görevden alındı

Kumlubük Koyu'nda yüzde 5 imar iznini kaldıran Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez görevden alındı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü görevden alındı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez görevden alındı. Karar, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden de duyuruldu.

İsmail Üzmez, 2020 yılında Marmaris Milli Parkı sınırı içerisinde kalan Kumlubük Koyu’nun yüzde 5 imar iznini kaldırmıştı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, "Burayı korumalı alan statüsünden çıkarmış. Demiş ki istediğini yap! İsmail Üzmez, Kumlubük Koyu’nun katilidir" ifadelerini kullanmıştı: 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklama şöyle:

“Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevi sona eren İsmail Üzmez, mesai arkadaşlarına veda etti. Genel Müdür İsmail Üzmez’e bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalar için teşekkür ediyoruz.

Ayrıca genel müdür yardımcılığı makamında da görev değişimi yapıldı. Genel Müdürlüğümüzde görevi sona eren Genel Müdür Yardımcılarımızdan Muhammed Çolak yerine Seyit Ali Kurtuluş, Mustafa Bulut yerine Akif Günkut göreve başladı. Boş olan genel müdür yardımcılığı makamına ise Av Yönetimi Daire Başkanımız Mustafa Tuğrul Şahin genel müdür yardımcısı olarak atandı.

Genel müdürlüğümüze emek veren Genel Müdür Yardımcılarımız Muhammed Çolak ve Mustafa Bulut’a yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz. Göreve gelen Genel Müdür Yardımcılarımız Seyit Ali Kurtuluş, Akif Günkut ve Mustafa Tuğrul Şahin’e hayırlı olsun diyor ve yeni görevlerinde başarı diliyoruz.”

'İZİNLERİN HEPSİNİ ELİNİZDEN SÖKE SÖKE ALACAĞIZ'

Öztunç’un da aralarında bulunduğu CHP heyeti, Marmaris Milli Parkı içindeki Kumlubük’ün imara açılmasına yönelik planı, yaşam alanı savunucularıyla birlikte 2 Temmuz 2022’de protesto etmişti. İsmail Üzmez’in onayı ile imara açıldığını açıklayan Ali Öztunç, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Milli Parklar Genel Müdürü İsmail Üzmez ismini unutmayın Marmarisliler. İsmail Üzmez, Kumlubük Koyu’nun katilidir. İstedikleri kadar imza atsınlar imara açsınlar. AKP gidiyor. Biz geldiğimizde bu yapılan talana son vereceğiz. O iş adamlarına çağrı yapıyoruz. Buraya yatırım yapmaktan vazgeçin. O izinlerin hepsini elinizden söke söke alacağız. Bu koyu bozdurmayacağız."

'HANGİ ÇIKAR KARŞILIĞINDA BU İMZAYI ATTIN?'

Vatandaşların elindeki arsaların toplandığını söyleyen Öztunç, ”320 dönüm, 120 dönümü Ruslara ait geri kalanı başka firmalara ait. Orada kalmamış. Kimler devreye girdiyse, 31 Aralık 2020 tarihinde Milli Parklar Genel Müdürü oluruyla bu alanda imar izni olan yüzde 5’i kaldırmış. Burayı korumalı alan statüsünden çıkarmış. Demiş ki istediğini yap. Burası Milli Park kardeşim, sen nasıl yaparsın bunu? Ey Milli Parklar Genel Müdürü. Hangi çıkar karşılığında bu imzayı attın? Kim attırdı?” demişti.  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER