DTK'dan Sivas katliamı açıklaması

DTK Sivas Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, “Sivas’taki katliam planlı ve bilinçli bir katliamdır” dedi.

DTK'dan Sivas katliamı açıklaması

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de farklı kimlikler, farklı inançlar ve çoğulcu bir yapı olmasına rağmen, egemenler tarafından tekçi bir yapının dayatıldığını kaydetti.

Kendi kimliğiyle, kendi inançlarıyla ve fedakarlıklarıyla yaşamak isteyenlerin devletçi, tekçi, retçi ve merkeziyetçi zihniyet tarafından hep hedef haline getirildiğini de kaydeden DTK, “Bunun en büyük acısını da, katliamları da Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere ötekileştirilen halklar ve inançlar yaşamışlardır.

Amed, Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Şırnak, Gazi, Gezi, Gever, Roboski ve daha birçok yerde insanlık ve Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen katliamlar gerçekleştirilmiştir. Bu katliamlardan biri de 21 yıl önce 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta Madımak Otelinde insanların diri diri yakılması ile gerçekleştirilmiştir. Çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanı insanlıktan nasibini almamış, insanlık düşmanı, faşist ruhlu gruplar tarafından katledilmiştir. Sivas’taki katliam planlı ve bilinçli bir katliamdır.

Bu katliamın sorumlularının sadece katliamı gerçekleştirenler değil, aynı zamanda buna seyirci kalan, müdahale etmeyen ve adaletin gerçekleşmesini sağlamayan devlet görevlileri ve yetkilileri olduğunu da kaydeden DTK açıklamasında şunları ifade etti: “Bir daha benzeri katliamların yaşanmaması içinde katliamcılardan hesap sormak ve devletin katliamcı geçmişiyle yüzleşmesini sağlamaktır. Bu da kendine insanım diyen herkesin ve her kesimin görev ve sorumluluğudur.

Madımak katliamında yaşamını yitirenleri saygıyla, minnetle anarken, katliamcıları lanetliyor, bu katliamı ve bu katliamda yaşamını yitirenleri unutmayacağımızı, unutturmayacağımızı da ifade etmek istiyoruz.

Ayrıca başta Kürtler, Aleviler, Emek ve Demokrasi güçleri olmak üzere tüm farklılıkları, ezilenleri, ötekileştirilenleri bu tekçi, retçi ve katı merkeziyetçi sistemden rahatsız olan tüm toplumsal kesimleri, Barış, Demokrasi ve Özgürlükler mücadelesinde ortaklaşmaya, birlikte direnişi yükseltmeye, mücadeleyi büyütmeye davet ediyoruz.” 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 15:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER