Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı. CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu 515 oyla seçilerek yeni başkan oldu.

Ekrem İmamoğlu, Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı seçildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun CHP listesinden aday olduğu Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı seçimleri sonuçlandı.

Seçimleri 515 oy alan Ekrem İmamoğlu kazandı. Rakibi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise 250 oyda kaldı. 

İmamoğlu'nun encümen listesinde şu isimler yer aldı:

Seçildikten sonra konuşan Ekrem İmamoğlu, rakibi Ahmet Metin Genç'in seçim öncesi yaptığı konuşma için "Kendi partisinde konuşamadığı bir çok şeyi burada konuşmasını hayranlıkla izledim" dedi.

'PARTİ AYRIMINI KABUL ETMİYORUZ'

İmamoğlu, konuşmasının devamında şu mesajları verdi:

"Halkın yerel yöneticilerden çok beklentisi olan bir dönem. Hangi partiye oy vermiş olurlarsa olsunlar 86 milyon vatandaşımız tercihi şekillenmiştir. Herkes birbirine saygı duymak zorundadır. Özellikle 2024 yerel seçimleri, tüm siyasi kadrolara net bir mesaj vermiştir. Birbirini yok etmeye kararlıymış gibi yapılan siyasetle seçim kazanmak mümkün değildir.

Bu yolda atacağımız ilk adımın birbirimiz arasında işbirliği adımlarını hızlandırmak olduğuna inanıyorum. İşbirliği ve dayanışma birliğini yerel yönetimlerle merkezi yönetim arasındaki ilişkiyi kurmanın da bu mekanizmayı tamamlayacağını biliyoruz. Vatandaşları oy verdiği partiye göre ayıran ve belediye yönetimlerini partilerine göre ayıran yaklaşımları kabul etmiyoruz.  Vatandaşın yerel yönetim kararlarına doğrudan katılabilmesinin önünü açacak mekanizmalar yeni dönemin olmazsa olmazıdır."

TBB yönetimi bünyesinde daha kaliteli hizmetler sunmak ve sorunlara hızlı çözümler üretmek için komisyonlar kurulacağını belirten İmamoğlu, sözlerini şöyle sonlandırdı:  

"Nerede hukuksuzluk varsa hakkını arayan anlayışın temsilcisi olacağım. Haksızlığa karşı susanın ne olduğunu iyi bilen birisiyim. Ben sizlere dayanışma ve adalet vaat ediyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER