Fincancı: Sessiz kalmak insanlığıma ihanet olurdu

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için nöbetçi genel yayın yönetmeni kampanyasına destek vermesinin ardından tutuklanan Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, cezaevinde tuttuğu günlüğüne “Sessiz kalmak insanlığıma ihanet olurdu” diye yazdı.

Fincancı: Sessiz kalmak insanlığıma ihanet olurdu
Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Özgür Gündem gazetesinin nöbetçi genel yayın yönetmenliğini üstlenmesinin ardından tutuklanan genel başkanları Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tuttuğu günlükleri yayımladı.

Fincancı, 22-24 Haziran tarihlerinde tuttuğu günlüklerde cezaevi koşulları ve hak ihlallerini içeriden tanıklığıyla anlattı.

Fincancı, günlüğünde tutuklanmasına ilişkin şunları belirtti:

“İnadına gülmek, inadına iyi olmak gerek”

“Tümüyle kendim için buradayım ben. Aynada suretime bakma cesaretini yitirmemek için kendimle barışık yaşamıma devam edebilmek için hem de. Yoksa ahlaksız ve vicdansız bir insan olarak yaşamaya tahammül edemezdim.

“Tümüyle özel hatta bencilce bir nedenim var. İnsanlık mücadelesinde kendim için istediğim haklar ve daha iyi bir yaşamı diğer insanlarla paylaşmayacaksam eğer o hakkı kullanmaya utanırım. Onun yerine mücadeleyi yeğlerim.

“Cezaevinde bulunmaktan onur duyarım”

“Dostlar hiç üzülmemeli o nedenle cezaevinde bulunmaktan onur duyarım bu dönemde. İnsanlar ölürken, evlerinden topraklarından sürülürken, evleri moloz yığınına dönüp o molozların arasından beden parçaları bulunurken, en ufak haber eleştiri şiddetle karşılık bulurken diğer tarafta insanlar nefretle doldurulup nefret suçları işlemeye teşvik edilip en olmadık biçimde öldürme yöntemlerine alkış tutularak sakat bırakılırken, toplum hızla kirletilirken, sessiz kalmak önce kendime, insanlığıma ihanet olur.”

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2016, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER