Gazeteci Mehmet Çakmakçı tahliye edildi

Gazeteci Mehmet Çakmakçı, tahliye edildi. Çakmakçı için 15 yıl isteniyordu.

Gazeteci Mehmet Çakmakçı tahliye edildi
Diyarbakır’da gözaltına alındıktan sonra 12 Temmuz’da tutuklanan Gazeteci Mehmet Çakmakçı hakkında ‘Örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Çok sayıda gazetecinin izlediği duruşmaya, Çakmakçı tutuklu bulunduğu Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinden getirildi.

Müşteki avukatlarının da katıldığı duruşma, kimlik tespiti ile başladı. Çeşitli tarihlerde yaptığı telefon görüşmelerinde aktardığı haber bilgileri sorulan Çakmakçı, söz konusu akademide ders vermediğini, gazetecilik faaliyetleri kapsamında akademiye gidip geldiğini ifade ederek, beraatini istedi.

Ardından savunma yapan Avukat Resul Tamur, müvekkilinin gazeteci olduğunu ve katıldığı iddia edilen yürüyüş ile gösterilerde boynunda gazeteci kartı olduğunun görüntülerde de mevcut olduğunu söyledi. Müvekkilinin yapmış olduğu telefon görüşmelerinin iddianamede maniple edildiğini, öncesinin ve sonrasının göz ardı edilerek suç üretilmeye çalışıldığını kaydeden Tamur, müvekkilinin beraatini talep etti.

Savcılık verdiği mütalaada, Çakmak’ın tutukluluğunun devamını talep etti. Mahkeme heyeti ise, Gazeteci Çakmakçı’nın tahliyesine karar verdi.  (Kaynak: MA - DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 10:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER