Gülten Kaya'dan 'Ahmet Kaya filmi' açıklaması: Bu ticari sömürü araçlarına itibar etmeyiniz

Gülten Kaya, Ahmet Kaya'nın hayatının anlatılacağı Ahmet'in Türküsü filmini asla desteklemeyeceklerini açıkladı. Kaya filmi, sanatçıya ve sevenlerine yapılmış saygısızlık olarak gördüklerini belirtti.

Gülten Kaya'dan 'Ahmet Kaya filmi' açıklaması: Bu ticari sömürü araçlarına itibar etmeyiniz

Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya Hayaloğlu, 1 Mart'ta vizyonlarda olacağı açıklanan "Ahmet'in Türküsü" filminin gösterime girmemesi için sosyal medya hesabı üzerinden yasal işlemleri başlattıklarını duyurdu. Kaya, bir açıklama yayınlayarak, filmi bir ticari proje olarak gördüklerini ve asla desteklemeyeceklerini belirtti.

Kaya'nın açıklamasında yer alan ifadeler şöyle:

"Aramızdan 24 yıl önce ayrılan ve iradesini bizlerin temsil ettiği sanatçı Ahmet Kaya hakkında yapıldığı iddiası bulunan, adına 'film' demekten hicap duyduğumuz, başta sanatçının kendisine ve tüm sevenlerine yapılmış bir saygısızlık olarak gördüğümüz bu ticari projeyi asla desteklemediğimizi kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Sevenlerini, sanatçının sesini ve herhangi bir eserini içerisinde barındırmayan ya da hayatına dair herhangi bir doğru bilgiyi kendileriyle buluşturamayacak olan bu 'kurmaca' kandırmacasına karşı dikkatli olmaları için uyarmak isteriz.

Sanatçının itibarını ve değerlerini yok sayarak, yalnızca ismi üzerinden maddi kazanç sağlama gayretinde olan; fikrine, duygusuna, eserlerine, sevenlerine, ailesine, evlatlarına, ideallerine yüz çevirerek vahşi bir piyasa çarkının ve 'biyografik film' furyasının içine Ahmet Kaya'yı da zorla dahil etmek isteyen bu kişileri tanıyınız.

Değerli Ahmet Kaya sevenleri, dinleyicileri; sizlere 'Ahmet Kaya Filmi' gibi tanıtılan bu ticari sömürü araçlarına itibar etmeyiniz. Ahmet Kaya'nın kısacık ömrünün ağır ve hazin hikayesini barbarca araçsallaştıranlar, çöküşteki kariyerlerini Ahmet Kaya ismi üzerinden yeniden kurmaya çalışan kurnaz tüccarlardır. Bir yaşamı bütünüyle algılayıp seyirciye öyle aktarmak gibi hakiki ve esas dertlerden uzak, arama motorlarından edinilmiş yanlış bilgi kırıntılarından senaryo üretebilecek kadar amatör olan ve sinema sektörünü giderek bayağılaştıran bu tüccarların ve ticaretlerinin miadı nihayet dolduğunda, muhakkak gerçek bir Ahmet Kaya filmi yapılacaktır ve o haberi de sizlerle ilk paylaşan yine bizler olacağız."

DAHA ÖNCE DE DAVA AÇMIŞTI

Sanatçı Ahmet Kaya'nın mirasçıları olan GAM Müzik ve eşi Gülten Kaya Hayaloğlu, bir süre önce Ahmet Kaya'nın yaşam öyküsünü ele alan bir filme karşı yasal işlem başlatmışlardı. Bu dava, filmin yönetmeni Gani Rüzgar Şavata'ya karşı açılmıştı.

Kaya Hayaloğlu tarafından yapılan açıklamada, Ahmet Kaya'nın hayatını ya da eserlerini konu alan herhangi bir projeye onay verilmeyeceği ifade edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2024, 01:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER