Hakkari, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca için 'Özel Güvenlik Bölgesi' kararı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ‘kısmi yasak’ devam ederken, kent merkezi ile Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri için ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ kararı alındığı duyuruldu.

Hakkari, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca için 'Özel Güvenlik Bölgesi' kararı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde ‘kısmi yasak’ devam ederken, kent merkezi ile Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri için ‘Özel Güvenlik Bölgesi’ kararı alındığı duyuruldu. Valilik, 17 Haziran’da başlayacak yasağın 1 Temmuz’a kadar süreceğini ve bu alanlara sivillerin giriş ve çıkışlarının yasaklandığını açıkladı. 

Hakkari’de kent merkezi ile 3 ilçe için “Özel Güvenlik Bölgesi” kararı alındığı açıklandı.

Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, karara gerekçe olarak; “vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması”, “huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi”, “bölgede emniyet ve asayişin temin edilmesi” gösterildi.

Açıklamada kararın Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova İlçeleri sınırlarında bulunan alanlar için geçerli olduğu belirtilirken, bu alanlara sivillerin giriş ve çıkışlarının yasaklandığı da duyuruldu.

17 Haziran ve 1 Temmuz 2016 tarihleri arasında yasaklanan bölgeler şöyle:

“Koryürek – Samanlı Bölgesi (Samanlı Mah.-94/5-94/7 Batısı, Kıytikkara T.-Koryürek Mah. Güneyi, arasında kalan bölge),Mehendi Bölgesi (Aslan Dağı güneyi, Beyyurdu batısı, 2148 Rakımlı Tepe batısı, Akpınar Dağı batısı, Leylek Dağı kuzeyi, Verimsiz Toprak mevkii ve Herki Deresi doğusu arasında kalan bölge (Aktütün Mahallesi, Dereyanı Mahallesi, Konur Köyü, Uğuraçan Köyü ve Yeşilbayır Mahallesi yerleşim birimleri hariç),Işıklı-Kavuşak Bölgesi (Kızıl Kayalığı, Zahine Kayalığı Doğusu, Güzeldere Mah., Kazan Güneyi, Kaynak Mah., Başak Mah., Depi T., Kayalıpınar Mevkii, Pınarlı Mah., Gezgin T., Dutluca Mah., Bey Mah., Hasköy Mah, arasında kalan bölge), Küçe T. – Meydan T. – Yayla T.-2792 Rk.T.- Müzgikaya T. Bölgesi (Yumrutaş Mah.Güneyi, Arpalı T.Doğusu, Üçpınar T., 2954 Rk.T.(Karacadağ), Müzgi T., 2792 Rk.T. batısı, Yukarıtülören Y. Doğusu, Uluyol Mah. Kuzeyi arasında kalan bölge), Sipendere T.-İskender Sırtları-2904 Rk.T. Bölgesi (Sipendere T., İskender T., Süpürge T. Güneyi, Beşevler Mah. Kuzeyi, Güldalı köyü kuzeyi arasında kalan bölge), Beyaz Y.-Bala Y.-Arsen Kapısı-Eski KırıkdağBölgesi (Deryaalsan T. Kuzeyi, Küçükmirhamza T., Gonalkaya T., Kandil Dağı, Teke Dağı, Küçüksose T., Kriserbaşı T., Su Mah., Çiçek Dağı, Karisen Deresi Güneyi, Halil T., Sümbül Dağı, Çarçola Yaylası, Kargölü Mvk. arasında kalan bölge), Otluca Kışlası Bölgesi (Tümsek M.Kuzeyi, Beresi Tepe, Tuma Tepe, 2872 Rk.T., 2939 Rk.T., Teterhan Sırtı Güneyi, Kuzu Tepe, 2729 Rk.Tepe, 2837 Rk. Tepe, Bilmizit Mevkii, Kelmih Tepe, Bilmez Tepe, Nergiz Tepe, Yıldız Tepe, Şive Kör Dağı, Çalagamış Tepe, Yukarı Otluca Mah.Batısı, Uyanık Mah., Kuzeyi, Düzce Mah.Kuzeyi arasında kalan bölge), Bas Tepe Bölgesi (Yukarı Mezra Mah.Kuzeyi, Beygabir Tepe, 2081 Rk.T., Çalık Mah.Batısı, Güzelköy Mah. Güneyi, Beruş Tepe, Sarıkaya Mah.Güneyi, Çalagamış Tepe Doğusu, Mezraa Mah. Kuzeyi arasında kalan bölge), Keşe Tepe Özel Güvenlik Bölgesi (Mezra Mah.Batısı, 2422 Rk.T. Güneyi, Vatan Tepe Batısı, 2954 Rk.T.Kuzeyi, Çalık Mah. arasında kalan bölge)”

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2016, 13:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER