HDK: Yüzleşin! Hrant'la, soykırımla…

HDK Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin 8. yılında açıklama yaparak Hrant Dink’i soykırım geleneğiyle siyasi suikastlar geleneğine sahip olan devlet öldürdü” dedi.

HDK: Yüzleşin! Hrant'la, soykırımla…

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinin 8. yılında açıklama yayınladı.

HDK tarafından yapılan açıklamadan satır başları şöyle:

“Biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti halklar için bir hapishane. Devlet, Ermeni soykırımının üzerinde yükseliyor. Biliyoruz ki devletin bir soykırım geleneği var. Ve yine biliyoruz ki bu devletin bir de siyasi suikast geleneği var.

“Hrant Dink’i soykırım geleneğiyle siyasi suikastlar geleneğine sahip olan devlet öldürdü. Planmalar yaptı, tetikçileri ayarladı, yargı sistemini çalıştırdı, kan dökmeye doymayan medyasına propaganda yaptırdı, çeteleri Hrant Dink’in haksız bir şekilde yargılandığı mahkemelerin önüne getirdi.

“Bugünlerde cinayeti devletin tüm kurumları birbirine üstüne yıkmaya çalışıyor. AKP paralele, paralel AKP’ye, Genelkurmay çetelere, Erdoğan münferit bir olaydır diyerek belirsizliğe yıkmaya çalışıyor.

“Bugün artık biliyoruz ki hepsi yalan söylüyor. Hepsi kendisini aklamaya çalışıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Buna izin vermedik.

“Cinayeti çözmek namus borcumuzdur diyen Erdoğan, Hrant Dink’in öldürülmesi sürecinde ihmali bulunan, kardeşimiz Hrant’a yönelik kampanyaya katılan, hakkında ölüm kararı anlamına gelen yargı kararlarına imza atanları, kamu görevlilerini, bırakalım yargılamayı, terfi ettirerek cinayetin üstünün örtülmesi için elinden geleni yapmıştır.

“Hrant Dink’i bir kaç tetikçi öldürmedi. Cinayetin arkasında devletin bütün kademelerinden unsurlar var. Ama bir noktada yanıldılar.”

TGC

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu tarafından Hrant Dink’in ölüm yıl dönümüne ilişkin yayınlanan mesaj’da is eşu ifadelere yer verildi:

“Evrensel barışı savunduğu ırkçılığa ve ayrımcılığa cesaretle karşı çıktığı için öldürülen meslektaşımız Hrant Dink’in katillerinin ve azmettiricilerinin sekiz yıldan bu yana açığa çıkarılmasını bekliyoruz.

“Kamu vicdanı, ancak adil bir yargılama ile bu cinayetin ardındaki gerçek suçluların ortaya çıkmasıyla rahatlayacaktır. Günümüz Türkiye’sinde aralarında Hrant Dink’in de bulunduğu 64 gazeteci cinayetinin tetikçi ve failleri ortaya çıkarılamamış, ülke bu ayıpla baş başa bırakılmıştır.

“Sevgili Hrant Dink’i ölüm yıl dönümünde özlemle anarken, biliyoruz ki ırkçılığın, ayrımcılığın olmadığı barışçıl bir toplumu yaratmak, medyada nefret söylemini ortadan kaldırmak için hepimize büyük görevler düşüyor.”

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM)

“8 yıl önce istihbaratından hükümetine, polis teşkilatından silahlı kuvvetlerine, medyasından yargısına, gizli-aleni devletin tüm organları tıpkı 100 yıl önce olduğu gibi bir milli mutabakat çerçevesinde birleşti.

“8 yıl boyunca gerçek katilleri gizleyen, sorumluları mükafatlandıran AKP iktidarı bugün Hrant Dink Davası’nı kirli iktidar hesaplaşmalarında araçsallaştırma peşinde. Bu dava halkların vicdanında çoktan sonuçlanmıştır.

“Bizler Hrant’ı nasıl bir işbirliği içinde katlettiğinizi çok iyi biliyoruz! Sizin adalet oyununuza tarihin hiçbir döneminde seyirci kalmadık, kalmayacağız!”

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2015, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER