HDP, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesini sordu

HDP, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi ile soru önergesi verdi.

HDP, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesini sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi ile ilgili Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplandırılması talebiyle soru önergesi verdi.

Aydoğan, önergede Temmuz ayında yayınlanan 2015 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yer alan bilgilere göre Başbakanlığa bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2015 yılının ikinci altı ayı için geçerli olmak üzere 700 milyon Türk lirası bütçe talebinde bulunulduğu yer almakta olduğunu hatırlattı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yalnızca 2015 yılında 5 milyar 700 milyon Türk lirası gibi bir bütçe almış ve bu bütçenin 11 Bakanlık bütçesinden fazla olduğu kamuoyunda epey tartışıldığını ifade eden Aydoğan, Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sorumlulukları ve yapmakla mesul olduğu işlerden dolayı değil de yalnızca bütçesinin 11 bakanlıktan fazla olmasından kaynaklı olarak gündeme gelmesi ise düşündürücü olduğunu ifade ederek sonu önergesini Meclis’e sundu.

Aydoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları sordu:

* Başbakanlığınıza bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na 2015 yılında ayrılan bütçenin yüzde kaçı personel giderlerine harcanmıştır?

* Başbakanlığınıza bağlı olan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak yurt içi ve yurt dışında görev yapan personel sayısı nedir? Yurtdışında görev yapan personelin ülkelere dağılımı nedir?

* 2015 yılının ilk 6 ayında dernek ve vakıflar aracılığıyla hayırsever yurttaşlar tarafından camilere yapılan yardım miktarı ne kadar olmuştur?

* 2015 yılına ait bütçeden camilere ayrılan oran ne kadar olmuştur?

* 2015 yılı bütçesinden Diyanet TV’ye ayrılan miktar ne kadar olmuştur? Bütçe ayrılmamış ise Diyanet TV başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında ücretsiz dağıtılan süreli, basılı, sesli ve görüntülü yayının finansmanı nasıl sağlanmıştır?

* Belediyelerin, valiliklerin camilere, mescitlere yönelik hizmet desteği olmuş mudur? Olmuş ise bu “hizmetlerin” 2015 yılının ilk 6 ayını kapsamak üzere miktarı nedir?

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2015, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER